Boljši časi za Lip Radomlje
Podjetje Lip Radomlje od srede naprej ni več v likvidaciji, saj se je poslovanje v zadnjem letu obrnilo na bolje. Mali delničarji večinskim lastnikom očitajo poskus zlorabe.
Preserje pri Radomljah – Radomeljsko pohištveno podjetje je, veliko prej kot večina slovenskih podjetij, občutilo gospodarsko krizo že leta 2008. Naročila ključnih kupcev (zlasti iz ZDA) so čez noč usahnila za kar 60 odstotkov. A najhujše obdobje, ki je podjetje v zadnjih dveh letih pripeljalo v likvidacijo in odpustitev tretjine vseh zaposlenih, je, kot kaže, končano.
Lastniki so na ponedeljkovi skupščini soglasno podprli ustavitev likvidacije, ki se je začela julija lani. »Z veliko truda, ob podpori večinskega lastnika, z intenzivnim razvojnim delom ter pozitivnim in požrtvovalnim sodelovanjem vseh 135 zaposlenih, smo uspeli obrniti negativne trende. Trenutno imamo odprtih veliko novih projektov na nemško govorečih in ameriških trgih. Zgledi so obetavni, čeprav je težko napovedati, kakšni bodo rezultati, saj se svet po krizi vrti drugače in so kupci še vedno previdni,« je povedal Asto Dvornik, prej likvidacijski upravitelj, zdaj pa direktor Lip Radomlje, preko podjetja Rubicon Design pa tudi eden od lastnikov.
Na skupščini, ki so se je poleg Dvornika udeležili tudi večinski lastnik Tomaž Ročnik iz podjetja IGEM ter predstavnika Društva malih delničarjev Rajko Stanković in Anton Žibert, pa se je zapletlo pri dodatni točki o pooblastilu za pridobivanje lastnih delnic. Ročnik in Žibert, ki zastopata 3,75 odstoka kapitala malih delničarjev, sta napovedala izpodbojno tožbo, saj ne verjameta nameri, da bi delnice ponudili v odkup delavcem kot motivacijo za še boljše delo. Medtem ko je Dvornik potezo označil kot promocijo Društva malih delničarjev, pa v društvu ustanovitev sklada lastnih delnic označujejo za poskus zlorabe malih delničarjev in izigravanje zakonodaje. »Večinska lastnika želita ostale delničarje izplačati preko sklada v zelo velikem cenovnem razponu: od 3,5 do 11 evrov za delnico. Mali delničarji temu nasprotujemo, saj želimo pošteno ceno brez diskriminacije,« so med drugim sporočili iz društva.