Potrdili staro prijateljstvo
Tržič in Zaječar sta obnovila listino o pobratenju iz leta 1980. Ob jubileju so prepletli slovensko in srbsko kulturo.
Tržič – V dvorani Kulturnega centra Tržič so v petek zvečer zadoneli zvoki srbske in slovenske himne. Obiskovalce iz domovine in tujine je pozdravil tržiški župan Borut Sajovic. Ob ugotovitvi, da prijateljstvo ne pozna meja, je izrazil zadovoljstvo ob obisku starih prijateljev iz Zaječarja. Spomnil je, da segajo vezi globlje od podpisa listine o pobratenju pred tremi desetletji. Med drugo svetovno vojno so v Srbiji gostoljubno sprejeli izgnance iz Slovenije, med njimi tudi Tržičane. Stike so tkali še pozneje, o čemer priča fotografska razstava v hodniku centra. Po prvem njegovem obisku Zaječarja so ime tega mesta pred nedavnim vklesali v vodnjak prijateljstva na dvorišču občinske stavbe.
»Po skoraj tisoč kilometrih vožnje je krasno, da smo prišli v naše mesto, med naše prijatelje. Opazil sem veselje, da smo spet tu. Iskreno prijateljstvo je treba ohraniti. Verjamem, da bodo prihodnje generacije zveste listini, ki so jo podpisali naši predniki. Dogajanja te dni so prikaz naše kulture. Želim, da stike razširimo še na druga področja, zato pridite k nam,« je dejal župan Zaječarja Boško Ničić. Ko sta župana obnovila podpis pod listino o pobratenju, je bil med gosti v dvorani najbolj ganjen Milan Ogris, nekdanji predsednik Skupščine občine Tržič. On in Miodrag Kostić sta 5. avgusta 1980 podpisala listino o pobratenju Tržiča in Zaječarja. Tokrat je bil poleg še župan francoskega mesta Ste Marie aux Mines Claude Abel, ki nadaljuje 44-letno prijateljstvo s Tržičani.
Slovesno vzdušje je dopolnil bogat prikaz slovenske in srbske kulture. Koncert folklorne skupine Karavanke Tržič so prepletli z nastopi folklornih plesalcev, revijo manekenk v ročno tkanih oblačilih in predstavo trubačev iz Zaječarja, ki so jo sklenili z rajanjem. V soboto so se gostje iz Srbije udeležili še Semnja na starem Ljubelju ter iger veselja in smeha na kopališču v Tržiču.