S kamero za Franjem na Triglav
Potem ko je Franjo Potočnik iz Mojstrane postavil svojevrsten rekord v številu vzponov na Triglav - 8. 8. 2008 se je na vrh povzpel že 888., je snemalec Samo Finžgar o njem posnel film z naslovom 888.
»Franja sem spoznal, ko je leta 2000 hodil na Triglav, v 278 dneh je bil na vrhu kar 366-krat. Takrat sem ga snemal in videl, da ni le posebnež glede hoje na Triglav. Videl sem, da piše neverjetno dobre pesmi, da dela neverjetno dobre črno-bele fotografije, da je odprt, razgledan človek. Skratka, zdel se mi je zanimiv kot oseba in tako sem prišel na idejo, da bi o njem posnel film,« pravi snemalec Samo Finžgar, sodelavec RTV Slovenija, o ideji za nastanek filma z naslovom 888. Film govori o Franju Potočniku, tistem mojstranskem posebnežu iz ulice Jakoba Aljaža, ki je leta 2000 postavil svojevrsten rekord v številu vzponov na Triglav. V 278 dneh je bil na Triglavu kar 366-krat, tudi po dvakrat v enem dnevu, en dan pa celo trikrat ... A s tem se njegovo osvajanje Triglava ni zaključilo in pred dvema letoma se je lotil novega podviga, ki je bil ves v znamenju osmic. Tako je 8. avgusta 2008 opravil 888. vzpon v spremstvu osmih žensk in osmih moških iz osmih občin, ki so bili skupaj stari 888 let! Ekipi se je takrat pridružil tudi snemalec Samo Finžgar, ki pripoveduje: »Franjev 888. vzpon sem snemal od zjutraj, ko je krenil na pot, to je okrog pol tretje ure. S seboj sem imel malo kamero, ki je nekoliko lažja od klasične kamere, kljub vsemu pa je bilo snemanje zame poseben izziv. Franja sem snemal med hojo, zato sem naredil kar nekaj dodatnih metrov, ko sem moral večkrat steči naprej in ga nato posneti, kako se vzpenja, pa ga nato počakati in snemati od zadaj ... A kljub temu smo bili neverjetno hitro na vrhu, tako da se je še Franjo začudil.« Vrhunec dneva je bilo seveda snemanje srečanja pri Aljaževem stolpu, kjer so se zbrali vsi pohodniki v majicah s številko 888. A Samo v film ni vključil le posnetkov jubilejnega vzpona, temveč je Franja snemal več kot pol leta in nabralo se je kar za deset ur posnetega materiala. »Želel sem posneti različne razmere, ki so Franja tudi sicer spremljale na vzponih – sneg, dež, sonce ...« Tako je tudi Samo nemalokrat moral vstati ob prav nečloveški uri – ob dveh zjutraj, da je ob pol treh ujel Franjev odhod od doma in njegove zgodnje jutranje korake proti vrhu. Pa ne le to. Ker je želel prikazati Franja tudi kot človeka mnogih drugih talentov, je v film vključil posnetke njegovih odličnih črno-belih fotografij in njegovega dela v domači temnici, v filmu pa se Franjo pokaže tudi kot pesnik in slikar. In kako dobro je opravil svojo nalogo kot igralec? »Je zelo naraven, zelo zgovoren, skratka v filmu se pokaže takšen, kot je tudi v resnici,« pravi Samo.
Film, dolg 25 minut, je nastal v koprodukciji z RTV Slovenija, režiser je Božo Grlj, scenaristka Nuša Ekar, zagonska sredstva pa je zagotovila Občina Kranjska Gora. Film je posnet v tehniki visoke ločljivosti HD, premierno je bil na ogled v dvorani na Dovjem, predvajala pa ga je tudi že RTV Slovenija.