V dnevu in noči okoli sveta
Akcijsko-vohunska romanca s komičnim pridihom Kot noč in dan je videti kot modni portfelj Toma Cruisea z dodanim turističnim vodnikom po eksotičnih lokacijah.
Tom Cruise in Cameron Diaz sta skupaj zaigrala že v subrealnem suspenzerju Vanilla Sky, v katerem je med njiju prišla Penelope Cruz. Devet let kasneje se Cruise in Diazova v filmu Kot noč in dan spet srečata, tokrat pa med njiju hoče priti ves svet. On je tajni agent na misiji, ona namenjena na sestrino poroko. Naključno srečanje na letališču ju poveže, tako da ju film pošlje na predporočno potovanje okoli sveta, na nekakšno Cruisevo Misijo nemogoče 4, saj obiščeta Boston, New York, Azorske otoke, švicarske Alpe, Avstrijo, Španijo, Južno Ameriko ...
Mnogo je filmov, ki preko avanturističnega iskanja določenega objekta ''naključno'' romantično povežejo glavna akterja. Specialist za tovrstne filme je bil denimo igralec Cary Grant (Šarada, Sever-severozahod), nedavno pa sta bila takšna, kakovostno sicer podpovprečna, filma Lovec na glave ter Morilci. Za razliko od Michaela Douglasa in Kathleen Turner, ki ju je pred leti združil Lov na zeleni diamant, pa tokrat vso zadevo poganja zelo dragocen izum: visoko energijska baterija, ki se je zmožna napolniti sama od sebe in ki porodi zanimanje vseh možnih vohunskih služb, FBI-ja, CIA-e, dvojnih agentov, nemških izurjenih morilcev ter španskih preprodajalcev orožja. Vsi ti poskrbijo, da mora romantični par skozi pirotehnični spektakel, ob tem pa je prisiljen uporabiti vsa prevozna sredstva, od mnogih vrst avtomobilov, vlaka, letala, pa do zaključne visoko-oktanske ''turistične'' dirke z motorjem po Sevilli.
In baterija z večno energijo predstavlja tu dvojni simbol: po eni strani je simbol samega filma, ki se za nobeno ceno noče ustaviti in ki frenetično teče od ene akcijske scene do druge, želeč uporabiti čim več lokacij, do konca in naprej. Po drugi strani pa predstavlja tudi simbol glavnih akterjev, Toma Cruisea in Cameron Diaz, h'woodskih filmskih ikon, ki želita ujeti formulo večne mladosti, torej v vsem tem tehnično-panoramskem spektaklu pustiti svoj pečat, izpostaviti svoja obraza in telesi. Hollywood jima zadnja leta riše ''Slike Doriana Graya'', cena za to pa je igranje v lahkotnih poletnih uspešnicah, ki skušajo ugoditi tako gledalčevi želji po vizualnem užitku kot igralskemu narcističnemu ekshibicionizmu.
Nočno moro Toma Cruisea v filmu Vanilla Sky je predstavljala maska, ki jo je moral nositi po nesreči. Za narcisa, kakršen je on, ni hujšega kot to – da se te na filmu ne vidi. Tudi v franšizi Misija nemogoče je bil v vlogi vohuna pogosto prisiljen nositi masko (da niti ne omenjamo filma Široko zaprte oči). V filmu Kot noč in dan lahko zdaj končno zadiha, maske mu ni treba več nositi. To breme mu namreč nase prevzame sam film, ki se – ob zamudnih zapletih pri snemanju zadnjega Jamesa Bonda – kar sam ''zamaskira'' v bondiado.
Ocena: 3/5
Priporočila nekaterih filmov glavnih igralcev filma Kot noč in dan
Tom Cruise
1. Top Gun (1986)
Film, ki je poletel v nebo, Toma Cruisea pa izstrelil med zvezde.
2. Rain Man (1988)
Road-trip kot terapija za Cruiseov narcizem. Ob živce ga spravlja avtistični Dustin Hoffman.
3. Magnolija (1999)
Epski mozaik o razlogih za Cruiseov mesijanski šovinizem, ki ga lahko odreši le biblična nevihta.
4. Poročilo manjšine (2002)
Cruise v službi vsevidnega Velikega Brata. Za popolno sliko je zaslužen Spielberg.
5. Stranski učinki (2004)
Najdaljša noč poklicnega morilca. Cruisea po Los Angelesu vozi Jamie Foxx, za navigacijo skrbi Michael Mann.
Cameron Diaz
1. Maska (1994)
Komedija z Jimom Carreyjem, v kateri je prvič opozorila nase kot original sredi specialnih efektov.
2. Nori na Mary (1998)
Cameron je magnet za vse moške v komediji z brezkompromisnim, ofenzivnim humorjem, ki ne prizanese nikomur.
3. Biti John Malkovich (1999)
Originalna romantična črna komedija, kjer Cameron upravičeno postane odvisna od svoje želje.
4. Za vsako ceno (1999)
Cameron ob Alu Pacinu v turbulentni športni drami modernih gladiatorjev Oliverja Stonea.
5. Tolpe New Yorka (2002)
Scorsesejevo krvavo maščevanje, v katerem Cameron ni le okras.