Na pot s pravim tlakom
Ustrezne in pravilno napolnjene pnevmatike so ključne za varnost.
Številni se v poletnih dneh odpravljajo na dopust z avtomobili, zaskrbljujoče pa je, da si veliko voznikov ne vzame časa, da bi pred odhodom preverili, v kakšnem stanju so njihove pnevmatike. Iz raziskav o prometni varnosti je razvidno, da nepravilno napolnjene pnevmatike v tem času povzročijo eno od šestih prometnih nesreč. Testi pnevmatik kažejo, da lahko prenizek ali previsok polnilni tlak občutno vpliva na delovanje avtomobila med vožnjo in njegovo zavorno pot, opozarjajo pri Goodyearu. Vozniki pogosto naredijo eno od treh klasičnih napak: tlaka v pnevmatikah sploh ne preverijo, tlak preverijo pri ogretih pnevmatikah ali pri polnjenju ne upoštevajo teže vozila, ki se zaradi počitniške prtljage poveča.
Za ohranitev optimalne zmogljivosti vozila morajo biti pnevmatike ustrezno napolnjene z zrakom. Težave nastanejo predvsem zaradi postopnega upadanja tlaka v pnevmatikah, ki težo vozila usmeri predvsem na zunanji del tekalne plasti, kar povečuje pritisk na bočnice pnevmatike. Tako se med kotaljenjem pnevmatike bočnica zelo segreje ter vpliva na zmogljivost in na varnost. Vozniki velikokrat svoje pnevmatike pregledajo neustrezno, in sicer samo vizualno ali z brco v pnevmatiko, kar je popolnoma neprimeren pokazatelj dejanskega stanja pnevmatik. V pnevmatikah lahko v treh mesecih tlak pade do 0,2 bara, in to samo zaradi vsakodnevnega procesa širjenja. Raziskave so pokazale, da ima več kot 64 odstotkov avtomobilov v Evropski uniji pnevmatike premalo napolnjene z zrakom, kar močno vpliva na varnost vozila.
Pred odhodom je treba preveriti tudi tekalno plast pnevmatik. Najpomembnejša je zadostna globina profila in enakomerna obrabljenost, saj le-ta vpliva na obnašanje vozila na mokrih cestah. Če je avtomobil polno zaseden s potniki in obremenjen s prtljago, je treba v pnevmatikah po navodilih proizvajalca povečati polnilni tlak. Enako je potrebno storiti tudi na pnevmatikah prikolice, poleg tega pa preveriti morebitne razpoke ali izbokline na bočnici zaradi dolgotrajne izpostavljenosti neposredni sončni svetlobi ali mrazu, ustreznost profila, morebitne ploske dele, enakomernost obrabljenosti pnevmatik in morebitne tujke v dezenu.