Kar je, beži
V spomin na 22. julij 1846, ko je takratna oblast Francetu Prešernu odobrila odvetniško pisarno v Kranju in mu dala dovoljenje za izdajo Poezij, je Atelje Puhart letos že drugo leto pripravil zanimivo kulturno prireditev Kar je, beži.
Na vroč večer minuli četrtek je bilo pred Prešernovo hišo v središču Kranja še posebno živahno, saj so številni obiskovalci lahko prisluhnili ekstravagantnemu kvartetu saksofonistov Le Saxtiue Quartetu in recitatorki Barbari Gorše. Prireditev, ki jo je v imenu Ateljeja Puhart pripravila in vodila Petra Puhar Kejžar, pa ni bila na ta večer brez razloga, saj je 22. julij eden izmed pomembnih datumov v življenju pesnika Franceta Prešerna. Leta 1846 mu je namreč takratna oblast na Dunaju končno, na šesto prošnjo, odobrila odvetniško pisarno v Kranju in mu istega dne izdala dovoljenje za izdajo Poezij.
»Osmemu februarju, ko Kranj s Prešernovim semnjem dobesedno cveti od kulture, in 3. decembru, ko na dan pesnikovega rojstva slavimo občinski praznik, smo z dvaindvajsetim julijem dodali še eno proslavo, s katero se Prešernovo mesto klanja enemu naših največjih meščanov. Novi praznik nosi naslov ene od pomenljivih, mogoče manj znanih Prešernovih pesmi Kar je, beži z mislijo, da čas vsem nam vse prehitro uhaja. Torej ni vseeno, kaj postorimo za časa življenja zase, za vse ljudi in za bodoče rodove. Prešeren je s svojimi dejanji po več kot sto šestdesetih letih še kako živ. Njegove vizije, da rojak prost bo vsak, se uresničujejo. Njegova visoka poezija ljubezni je še vedno do srca ganljiva. Njegova pronicljiva filozofska spoznanja nas še vedno uče in njegov pogum nam je še vedno vzor. Zato 22. julij namenjamo današnjim umetniškim ustvarjalcem, da v Prešernovi poeziji poiščejo navdih za novo ustvarjalnost. Namenjamo ga tudi nam, Kranjčanom, in vsem Slovencem kot naložbo v zdravo samozavest,« je v pozdravu obiskovalcem poudarila Petra Puhar Kejžar, ki je lani na ta dan s pomočjo ansambla Tantadruj prvič poskrbela za organizacijo lepe kulturne prireditve. Letošnja s kvartetom saksafonistom Le Saxtique Quartetom ter recitatorko Barbaro Gorše in premierno skladbo Povodni mož, novostjo mladega slovenskega skladatelja Anžeta Rozmana, pa je bila nov dokaz, zakaj Kranjčani in obiskovalci radi prihajajo na prireditve v staro mestno jedro.
»Nova prireditev je za Kranj zelo pomembna in upam, da bo postala tradicionalna. Prav tako si želim, da jo bomo v Kranju znali izkoristiti tako medijsko kot poslovno. Organizatorji so nam pripravili lep večer in po prireditvi je prav, da ne gremo domov in ne govorimo, da se v Kranju nič ne dogaja,« je povedal podžupan Bojan Homan in obiskovalce povabil po Prešernovih poteh.