Cilj: osvojiti svetovni trg
Skupina mladih elektro inženirjev, ki se je združila v razvojno podjetniško skupino Difon4, načrtuje z lastno inovacijo osvojiti svet.
Škofja Loka - Miha Šubic, Janez Urh, Miha Kržišnik in Matjaž Lotrič, vsi sicer zaposleni v Domelu, enem najbolj inovativnih podjetij na Gorenjskem in v Sloveniji, sestavljajo razvojno podjetniško skupino Difon4. Sami so se lotili razvoja in izdelave LED-luči za javno razsvetljavo in jo prijavili na izbor za naj inovacije Gorenjske, ki jo organizira Območna zbornica za Gorenjsko (pri GZS). Rezultat: srebrno priznanje in priznanje za pomemben dosežek na trajnostnem področju.
»Razvili smo varčno svetilko za javno razsvetljavo LED s številnimi prednostmi. Tako porabi za pol manj električne energije, omejuje prekomerno onesnaževanje in prekomerne izpuste toplogrednih plinov,« njihov proizvod opisuje vodja skupine Miha Šubic. O pravi, uspešni inovaciji govorimo, ko se izdelek tudi uporablja. Bolj množično, boljše je. Mladi elektro inženirji so prepričani, da bo tako, saj je Evropska unija leta 2007 sprejela uredbo, ki določa, da morajo vse članice do konca leta 2016 razpoloviti porabo električne energije za javno razsvetljavo, hkrati pa omejiti svetlobno onesnaževanje nad vodoravnico luči.
»Lahko se sicer odločimo in vsako drugo luč v naših mestih le ugasnemo, vendar bodo preostale še vedno svetlobno onesnaževale. Zato je smiselna menjava z našimi svetilkami LED, ki porabijo bistveno manj energije, imajo daljšo življenjsko dobo (do dvajset let), pripravljena pa je tudi na priklop na obstoječo inštalacijo in uporablja napredno zatemnitev,« pojasnjuje Šubic. Le v Sloveniji bo tako treba v prihodnjih dobrih petih letih nadomestiti približno dvesto tisoč svetilk, v svetu pa jih na menjavo čaka vsaj 95 milijonov … In če bi se župani ali vzdrževalci zares odločili zgolj za varčevanje z izklopom luči javne razsvetljave? Tako so pred časom naredili pri Sv. Duhu. Rezultat: takoj se je povečalo število vlomov.
»Razvili smo svetilko, imamo prototip, navezali smo stik z dobavitelji, potrebujemo še nekoga, ki bo verjel v nas, da bodo naše svetilke LED tudi začeli uporabljati. Mi smo do sedaj vložili predvsem ogromno časa in znanja, zato tudi uporabljamo najboljše materiale in ne cenenih, kot kitajske luči LED,« o načrtih in konkurenci pravi Miha Kržišnik. Njihove svetilke niso namenjene zgolj javni razsvetljavi ob cestah, ampak tudi za urbana mestna središča, ulice, parke, pešpoti, osvetlitev parkirišč, trgovskih prostorov, dvorišč, bencinskih servisov in podobno. Kot ulično svetilko bi jo lahko uporabljali tudi zasebniki.
Ob vprašanju o konkurenci Difonovci le zavzdihnejo. »Kitajci danes naredijo skoraj vse, vendar so njihove svetilke LED bistveno manj učinkovite, saj izgubljajo svetilnost, spreminjajo barvo, so energijsko neučinkovite, brez usmerjevalcev in zatemnitve … Čeprav so na videz enake, smo mi pripravili bistveno kvalitetnejšo luč,« pravijo. In načrti? Radi bi osvojili svet.