Vlada določila nove cene dimnikarskih storitev
Vlada je določila cene dimnikarskih storitev, vendar ta novost ne zadovoljuje civilne pobude Dimnik, še manj pa dimnikarje, katerim vsak okoljski minister nekoliko zniža cene.
Ljubljana, Kranj – Vlada je na zadnji seji sprejela cenik dimnikarskih storitev, v katerem so natančneje urejena razmerja med izvajalci in uporabniki storitev (tako pri izvajanju kot obračunavanju storitev). Spet je uveden tarifni sistem, odpravljeni so časovni normativi za posamezne storitve, cena ure izvedbe dimnikarske storitve pa znaša 25,20 evra brez DDV.
Do sedaj veljavni Sklep o ceniku dimnikarskih storitev ni natančno določal, kdaj se smejo uporabniku obračunati tudi stroški prevoza. »Nekateri koncesionarji so izkoriščali to nedorečenost ter uporabnikom obračunavali nesorazmerno visoke stroške prevoza, v najbolj skrajnih primerih je to rezultiralo celo tako, da so bili stroški prevoza celo višji od stroškov same storitve,« so v obrazložitev določitev cen zapisali na ministrstvu za okolje in prostor. V novem ceniku je opredeljeno, v katerih primerih se zaračunajo stroški prevoza in v kakšni višini, črtane pa so storitve, ki se ne izvajajo. Po drugi strani so navedene nove storitve, odpravljeno je tudi določilo, da se cene določajo na podlagi dogovora med dimnikarjem in uporabnikom. Cene dimnikarskih ur se bodo lahko poviševale s stopnjo inflacije.
Alojz Bauman iz dimnikarskega podjetja Dimko pravi, da so nove cene katastrofalne: »Že prejšnji minister Karl Erjavec nam je znižal cene nekaterih storitev za 20 do 40 odstotkov, kar naj bi sedaj popravili, vendar so šle nekatere znova navzdol.« Kolikor ve, cene niso bile usklajevane ne z gospodarsko ne z obrtno zbornico, kar ni v skladu s sklenjenimi koncesijskimi pogodbami. »Jeseni moramo najti skupen jezik, saj le želimo normalno in kvalitetno delati, s takšnimi cenami pa niti preživeti ne bomo mogli,« dodaja Bauman in krivdo za nenormalne cene vali na civilno pobudo.
»Ne, ta cenik ni dober, kar sem v pismu povedal tako Borutu Pahorju kot različnim ministrstvom,« vladno odločitev komentira predsednik civilne pobude Dimnik Tone Kristan. Na vprašanje, kako bi morala biti organizirana dimnikarska služba, pravi: »Ne potrebujemo nobenih cenikov, zahtevamo pa, da lahko vsak državljan Slovenije samostojno gospodari s svojim imetjem v lastni hiši. To pomeni, da lahko tudi dimnikarja kot vsakega drugega obrtnika naroči, ko ga potrebuje, in izbere tistega, ki ga želi. Sedanji sistem je izsiljevalski in maltretira državljane.«