Otroci naj ne gredo v vodo brez nadzora
Policisti odsvetujejo kopanje na neurejenih kopališčih, kjer ni poskrbljeno za varnost.
Kranj - Kopalna sezona je zaradi visokih temperatur zraka in tople vode na kopališčih in v bazenih tudi na Gorenjskem na vrhuncu. S tem se povečuje tudi možnost nesreč in utopitev, starši pa morajo biti posebej pozorni na otroke, ki še ne znajo plavati.
V minulih treh letih so gorenjski policisti obravnavali pet utopitev, dve poškodbi pri skoku z mostu, in osem samomorov, v statistiko pa sta zajeti tudi dve utopitvi, ki so jih zabeležili leta 2007 med poplavo v Železnikih.
»Pred letošnjo sezono na kopališčih nismo izvajali inšpekcijskih pregledov, so pa vodje policijskih okolišev na posameznih policijskih postajah, kjer so urejena kopališča, opravili razgovore z reševalci ter preverili, ali se na kopališčih zagotavljajo in izvajajo ustrezni varnostni ukrepi. Prav tako policisti pri rednem delu na neurejenih kopališčih opozarjajo občane na samozaščitno ravnanje ter varnost pri kopanju,« je povedal inšpektor Uroš Čadež s Policijske uprave Kranj.
Policisti sicer odsvetujejo kopanje na neurejenih kopališčih, saj tam ni poskrbljeno za osnovno varnost kopalcev. Na "črnih" ali divjih kopališčih, v gramoznicah, jezerih, rekah je kopanje na lastno odgovornost. Lepo vreme pritegne številne kopalce, vendar na takšnih kopališčih ni organiziranih služb za reševanje iz vode niti upravljavcev. »Žal tudi reševalci ob takojšnjem ukrepanju na urejenih kopališčih ne morejo vedno rešiti življenja. Zaradi različnih ravni gladine in vodnih vrtincev so ta divja kopališča lahko za kopalce zelo nevarna. Na žalost številni kopalci opozorilnih tabel, ki prepovedujejo dostop ali obveščajo, da je kopanje na svojo odgovornost, ki so sicer ponekod postavljene, ne upoštevajo. Izredno nevarne so tudi zapuščene gramoznice, napolnjene z vodo, ki predstavljajo nevarnost za utopitve in jih nihče ne nadzira. Ponekod seže voda tudi do 15 metrov globoko,« je dodal Čadež.
Upoštevanje opozoril je še posebej pomembno za otroke. Starši naj med kopanjem otrok ne puščajo brez nadzora, pripetijo se jim lahko tudi drugačne neprijetnosti, kot so padci, zvini ali zlomi okončin, odrgnine in podobno. Zato priporočajo stalen nadzor; če svojega otroka ne moremo najti, preverimo bazen, v katerem naj nikoli ne bodo sami. Če že moramo zapustiti bazen, odpeljimo otroka s sabo. Odgovornost za varnost otrok je naloga odraslih in varovanja ne moremo zaupati starejšim otrokom, zanje je to prevelika odgovornost.
Zakon o varstvu pred utopitvami za posameznika določa globo štiristo evrov, če o utapljanju oziroma utopitvi ne obvesti najbližjega centra za obveščanje ali policije, na morju pa tudi Upravo RS za pomorstvo. Z enako globo se kaznuje tudi kopanje na vodnih površinah, ki temu niso namenjene, za neupoštevanje določb kopališkega reda, opozorilnih znakov v kopališču ter navodil in opozoril reševalca iz vode. Za pravne osebe, samostojne podjetnike posameznike ali posameznike, ki samostojno opravljajo dejavnost in storijo prekršek po Zakonu o varstvu pred utopitvami, je globa od 1200 do štiri tisoč evrov.