Policisti so tudi letos preverjali varnost na gorenjskih kopališčih. (Foto: Gorazd Kavčič)

Otroci naj ne gredo v vodo brez nadzora

Policisti odsvetujejo kopanje na neurejenih kopališčih, kjer ni poskrbljeno za varnost.

Kranj - Kopalna sezona je zaradi visokih temperatur zraka in tople vode na kopališčih in v bazenih tudi na Gorenjskem na vrhuncu. S tem se povečuje tudi možnost nesreč in utopitev, starši pa morajo biti posebej pozorni na otroke, ki še ne znajo plavati.

V minulih treh letih so gorenjski policisti obravnavali pet utopitev, dve poškodbi pri skoku z mostu, in osem samomorov, v statistiko pa sta zajeti tudi dve utopitvi, ki so jih zabeležili leta 2007 med poplavo v Železnikih.

»Pred letošnjo sezono na kopališčih nismo izvajali inšpekcijskih pregledov, so pa vodje policijskih okolišev na posameznih policijskih postajah, kjer so urejena kopališča, opravili razgovore z reševalci ter preverili, ali se na kopališčih zagotavljajo in izvajajo ustrezni varnostni ukrepi. Prav tako policisti pri rednem delu na neurejenih kopališčih opozarjajo občane na samozaščitno ravnanje ter varnost pri kopanju,« je povedal inšpektor Uroš Čadež s Policijske uprave Kranj.

Policisti sicer odsvetujejo kopanje na neurejenih kopališčih, saj tam ni poskrbljeno za osnovno varnost kopalcev. Na "črnih" ali divjih kopališčih, v gramoznicah, jezerih, rekah je kopanje na lastno odgovornost. Lepo vreme pritegne številne kopalce, vendar na takšnih kopališčih ni organiziranih služb za reševanje iz vode niti upravljavcev. »Žal tudi reševalci ob takojšnjem ukrepanju na urejenih kopališčih ne morejo vedno rešiti življenja. Zaradi različnih ravni gladine in vodnih vrtincev so ta divja kopališča lahko za kopalce zelo nevarna. Na žalost številni kopalci opozorilnih tabel, ki prepovedujejo dostop ali obveščajo, da je kopanje na svojo odgovornost, ki so sicer ponekod postavljene, ne upoštevajo. Izredno nevarne so tudi zapuščene gramoznice, napolnjene z vodo, ki predstavljajo nevarnost za utopitve in jih nihče ne nadzira. Ponekod seže voda tudi do 15 metrov globoko,« je dodal Čadež.

Upoštevanje opozoril je še posebej pomembno za otroke. Starši naj med kopanjem otrok ne puščajo brez nadzora, pripetijo se jim lahko tudi drugačne neprijetnosti, kot so padci, zvini ali zlomi okončin, odrgnine in podobno. Zato priporočajo stalen nadzor; če svojega otroka ne moremo najti, preverimo bazen, v katerem naj nikoli ne bodo sami. Če že moramo zapustiti bazen, odpeljimo otroka s sabo. Odgovornost za varnost otrok je naloga odraslih in varovanja ne moremo zaupati starejšim otrokom, zanje je to prevelika odgovornost.

Zakon o varstvu pred utopitvami za posameznika določa globo štiristo evrov, če o utapljanju oziroma utopitvi ne obvesti najbližjega centra za obveščanje ali policije, na morju pa tudi Upravo RS za pomorstvo. Z enako globo se kaznuje tudi kopanje na vodnih površinah, ki temu niso namenjene, za neupoštevanje določb kopališkega reda, opozorilnih znakov v kopališču ter navodil in opozoril reševalca iz vode. Za pravne osebe, samostojne podjetnike posameznike ali posameznike, ki samostojno opravljajo dejavnost in storijo prekršek po Zakonu o varstvu pred utopitvami, je globa od 1200 do štiri tisoč evrov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / nedelja, 9. julij 2017 / 12:31

Z julijskimi pokojninami tudi letni dodatek

Kranj – Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije bo večini upokojencem skupaj z julijskimi pokojninami izplačal v ponedeljek, 31. julija, tudi letni dodatek. Znesek dodatka bo odvis...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / sobota, 9. november 2013 / 15:50

Podpora dograditvi obvoznice

V Škofji Loki s strahom čakajo, ali bo morebitna pritožba na izbiro izvajalca za škofjeloško obvoznico na zadnjem razpisu spet zamaknila in s tem ogrozila nadaljevanje njene gradnje. Številna pisma po...

Gospodarstvo / sobota, 9. november 2013 / 15:49

Bogati bogatijo tudi v krizi

Managerjeva lestvica stotih najbogatejših Slovencev je v primerjavi s prejšnjimi močno spremenjena in premešana, skupna vrednost premoženja vseh pa znaša 3,3 milijarde evrov.

Šport / sobota, 9. november 2013 / 15:47

Nimajo niti za burek

Vaterpolska zveza Slovenije ima 250 tisoč evrov izgube, zato je finančno tako na psu, da ni zmogla niti 15 tisoč evrov za udeležbo reprezentance na tretjem kvalifikacijskem turnirju za EP.

GG Plus / sobota, 9. november 2013 / 15:44

Visoko priznanje za preventivno delo

»Če sem bila v življenju za kaj prepričana, da delam prav, je bilo to prav gotovo delo v preventivi,« je v pogovoru zatrdila primarij Marjana Grm, pred nedavnim upokojena zdravnica in nekdanja direkto...

Slovenija / sobota, 9. november 2013 / 15:42

Imena »naj« podjetij

Ko tečete v adidaskah, po teku popijete kokakolo, sedete za računalnik IBM, v katerem so naloženi Microsoftovi programi, se pogovarjate z mobijem znamke Samsung, Sony ali Nokia, se ne sprašujete, kaj...