Napovedana velika reorganizacija Merkurja
Tako pravi Bojan Knuplež, novi predsednik uprave Merkur Group, ki v velikem trgovskem podjetju kljub težavam vidi prihodnost.
Naklo – Po nekaj tednih molka sta se Bojan Knuplež, predsednik uprave Merkur Group, in Matevž Slapničar, novi predsednik nadzornega sveta tega podjetja, končno le pokazala javnosti in spregovorila o prihodnjih načrtih podjetja. Veliko je še nedorečenega, zato sta na vrsto vprašanj odgovorila tudi z 'ne vem', 'počakajmo še malo', 'bomo videli'. Razumljivo, saj se je največji tehnični trgovec v jugovzhodni regiji zaradi lastniškega mešetarjenja znašel v hudi krizi.
Novo upravo Merkurja poleg Knupleža sestavljajo še Blaž Pesjak, Rok Ponikvar in Uroš Zajc. »Naš načrt je rešitev Merkurja, ojačanje tržnega položaja oziroma še močnejši položaj na trgih, kjer smo prisotni. O podrobnostih več ne morem povedati,« pravi novi prvi mož Merkurja. Pojasnjuje, da je situacija podobna vsem podjetjem, ki jih je saniral do sedaj, kar za Merkur pomeni, da ni takšna, kot je pričakoval, nikakor pa ne takšna, da bi pobegnil.
Na vprašanje, ali bodo razmere vplivale tudi na število zaposlenih, Knuplež odgovarja pritrdilno: »Merkur bomo organizacijsko, procesno in strukturno prilagodili trenutnim razmeram na trgu.« Kakšne bodo dejansko te spremembe, še ni želel govoriti, saj 'jih imam trenutno le v glavi', ko bodo jasno zapisane in potrjene, pa jih bodo v Merkurju predstavili javnosti. Enako velja tudi za strategijo in vizijo podjetja (ta bo sprejeta jeseni), medtem ko bo treba za preteklost poslovanja z novo revizijo še nekoliko počakati. Ali v podjetju za normalno poslovanje res potrebujejo od petdeset do sto milijonov svežega kapitala, Bojan Knuplež ocenjuje za špekulacijo: »Trenutno živimo le od lastnega dela in prometa. Ta čas moramo prebroditi.«
»O sanacijskem načrtu se bomo podrobno pogovarjali jeseni,« je bil nekoliko zadržan Bojan Knuplež, saj ga najprej čakajo pogovori z dobavitelji, prepričati mora tudi banke upnice. Obveznosti Merkurja naj bi znašale več kot sedemsto milijonov evrov, Knuplež pa pravi le, da je zadolženost velika, natančnih številk ne razkriva. Po zahtevi nadzornega sveta bo opravljena nova, dodatna revizija revizorske hiše KPMG. »Revizor je na osnovi javno objavljenih podatkov svoje prvo mnenje umaknil, posamezne posle, ki so bili izpostavljeni v medijih, pa želi še enkrat preveriti in potrditi ali ovreči točnost informacij. Tudi mi z zanimanjem pričakujemo končno mnenje,« pravi prvi nadzornik Matevž Slapničar.
Ni nujno, da so razmere v Merkurju slabše, kot so bile še pred kratkim prikazovane v javnosti, vendar se lahko v računovodstvu marsikaj vrednoti na različne načine, pojasnjuje. »Situacija je težka, vendar ne nerešljiva. Položaj Merkurja na trgu je dober, s prometom, ki ga ustvarja, si zagotavlja možnost, da se izvije iz visoke zadolženosti, ki je posledica prevzemnih aktivnosti. Obupati nikakor ni treba,« pojasnjuje Slapničar. Hkrati bodo morale tako banke kot dobavitelji in tudi zaposleni stopiti skupaj in se potruditi, da bo Merkur znova uspešno podjetje.
V financiranje Merkurja je vključenih veliko bank, kar pomeni, da bo usklajevanje v prihodnje lahko zelo težko. Dogovori Merkurja z njimi potekajo, vendar vodilni še nimajo nikakršnih zagotovil, da bodo v zgodbi sanacije sodelovale. »Po naših informacijah in dosedanjih dogovorih sem optimist, kar pomeni, da Merkur lahko normalno posluje, vsi udeleženi pa pridobijo največjo možno vrednost,« pravi prvi nadzornik. Bojazen za stečaj Merkurja ostaja, predvsem zaradi kratkoročnih pritiskov (posameznih dobaviteljev in bank), vendar bi v takšnem primeru tako dobavitelji kot banke potegnile krajši konec – morali bi se odreči delu terjatev. Oba predsednika sta prepričana, da lahko Merkur na dolgi rok poravna vse svoje obveznosti oziroma bo postal 'normalno' zadolženo podjetje. »Stečaja se ne bojim in ga ne pričakujem, sicer ne bi stal pred vami in vodil podjetja,« pravi Knuplež.
Zanimivo je, da je tudi on kot menedžer udeležen v menedžerskem prevzemu Merkurja prek Merfina. »Še vedno sem solastnik, saj mi drugega ne preostane. Prepričan sem, da ne gre za kolizijo interesov,« pravi predsednik uprave, na vprašanje, ali bo zmogel odplačevati najeto posojilo za odkup Merkurja, pa odgovarja: »Z lahkoto. Kot menedžer sem bil (v Big Bangu, op. a.) boljši kot lastnik. Kot lastnik pa sem bil zelo površen« (nasmešek). Kako bo Merfin v prihodnje odplačeval najeta posojila, Knuplež ne ve.
O tem, kaj bo delal Bine Kordež, dolgoletni predsednik uprave Merkur Group in prvi med menedžerji, ki so se pred leti spustili v menedžerski odkup podjetja, niti novi prvi mož nakelskega trgovca ne ve. »Ne vem niti, če je sedaj na dopustu ali dela, drži pa, da poslov nisva predala. Odkar sem prevzel Merkur, sva se srečala dvakrat. Želim si, da mi nekatere stvari dodatno osvetli in pojasni.« Dodaja še: »Kar se je zgodilo gospodu Kordežu, je človeško neprijetna zadeva in ne želim nadaljevati z gonjo proti njemu. Ko se bodo razmere umirile, se bova usedla in v miru pogovorila.« V novi upravi Bojana Knupleža sta dva njegova sodelavca iz divizije Big Bang, za katera pravi, da so dobro sodelovali in je prepričan, da bo tako tudi v prihodnje.