Treba bo biti potrpežljiv
Prvo ime prestopnega roka za ekipo Triglava Gorenjske je zagotovo 31-letni Jalen Pokorn, ki je nogometno mladost preživel prav v Kranju, nato se je podal v tujino in se preizkusil po Sloveniji. Kot pravi, bo za obstanek v elitni slovenski druščini treba biti potrpežljiv, pa tudi trmast.
Kranj – Komaj se je končalo svetovno nogometno prvenstvo, že se začenjajo prvoligaški obračuni v slovenski konkurenci. Novinci v 1. ligi so nogometaši Triglava Gorenjske, ki imajo tudi nekaj novih nogometašev, prva zvezda prestopnega roka pa je prav gotovo nekdanji slovenski reprezentant, doma od Svetega Duha pri Škofji Loki, Jalen Pokorn, ki je športno pot začel pri Poletu, večino nogometne mladosti pa je nato preživel prav pri Triglavu, kamor se je vrnil po dobrem desetletju. Z njim sva se pogovarjala tako o svetovnem prvenstvu kot novi domači sezoni.
So si po vašem Španci zaslužili naslov svetovnih prvakov?
»Zagotovo so Španci zasluženo postali svetovni prvaki, saj so se odlikovali z zelo konstantno igro. Izkazali so se z načinom igre, ki ga gojijo v klubih, v Barceloni, Realu … Značilnost njihove igre so kratke podaje od noge do noge, kjer ni nikakršnega nabijanja žoge, vsak igralec natančno pozna svojo vlogo. Skozi vse tekme so pokazali zrelost, krasila jih je homogenost v ekipi in vse to jih je na koncu pripeljalo do naslova svetovnih prvakov.«
Kako ocenjujete igranje naše reprezentance?
»Naši so veliko naredili že z uvrstitvijo na prvenstvo, tudi tam pa nadaljevali s tem, kar jih je krasilo že v kvalifikacijah. Moštvo sicer nima zvezdnikov, kot ekipa pa so homogeni, borijo se drug za drugega. Tudi vodenje moštva je bilo zelo dobro, izkazal se je tako selektor kot vsi drugi pomočniki.«
Kmalu reprezentanco čakajo kvalifikacije za Evro 2012. Kaj bodo morali narediti za nov uspeh?
»Delo bo treba nadaljevati po istih smernicah. Treba se je zavedati, da nič ne pride čez noč, in selektor se zagotovo zaveda pomanjkljivosti, ki jih bo skušal izboljšati. Po mojem mnenju se bo treba znebiti tudi rešpekta do večjih reprezentanc in igrati do zadnjega sodnikovega žvižga. Ob tem naj spomnim na tekmo proti ZDA, ki je bila že dobljena, pa na koncu z zmago ni bilo nič. Seveda je to enostavno reči, teže narediti.«
V reprezentanci ne igrate že pet let, ste pa v zadnjem desetletju zamenjali nekaj držav in klubov. Kako to, da ste se spet vrnil domov, k Triglavu?
»Igral sem v Rusiji, Litvi, Izraelu, pred dvema letoma sem se vrnil v Domžale, potem sem šel v Celje in Olimpijo. Po končani sezoni sem se odločil za Triglav predvsem zato, ker je prišel v prvo ligo. Želim si, da bi se fantje, ki smo bili raztepeni po tujini in slovenskih klubih, vrnili domov, kjer smo začeli kariere. Jaz sem za Triglav igral sedem let, od trinajstega leta, ko sem šel iz Poleta v Kranj. Zagotovo pa je bila pri vrnitvi v Kranj odločilna tudi bližina doma in izziv, da ekipa uspe v najmočnejši slovenski konkurenci. Se pa zavedam, da se je velikokrat najteže izkazati prav doma.«
Ima Triglav možnosti, da postane stabilen prvoligaš?
»Za uspeh mora biti ekipa sestavljena iz izkušenih igralcev, pa tudi mladih. Pri Triglavu veliko stavijo na mlade domače fante in želim si, da se prav zaradi podpore domači ekipi prebudi nogometno vzdušje na Gorenjskem. Vsi se zavedamo, da bo za uspehe treba biti potrpežljiv, napredovati korak za korakom. Je pa res, da je cilj vsakega novinca v ligi najprej obstanek, nato pa boj za višja mesta. Dejstvo je, da je prehod iz druge v prvo ligo zelo velik, računam pa, da nas bo krasilo tisto, po čemer smo Gorenjci znani že od nekdaj. To pa sta trma in boj do zadnje sekunde tekme.«
Mislite, da se bodo tudi drugi pri Triglavu vzgojeni igralci vračali v moštvo?
»Najbrž ne ravno prvo leto, če bo klub postal stabilen prvoligaš, pa morda postopoma. Vsak igralec pač iz svoje kariere skuša iztisniti največ in skuša igrati tam, kjer se lahko dokazuje in ne nazadnje tudi zasluži.«
Za koliko časa ste podpisali pogodbo s klubom?
»Podpisal sem za eno leto. Sem človek, ki v življenju vedno pogleda dve plati. Če se slučajno spet zgodi druga liga in če dobim kakšno ugodno ponudbo za tujino, pa bi morda kdaj šel tudi še v tujino. Žal je pri nas status športnika še vedno slabo urejen, slabo predvsem zato, ker imamo določen rok trajanja.«