Krvenka znižuje krvni sladkor
Že ime krvenka nakazuje, da se zdravilni učinki današnje rastlinice nanašajo na kri. Ljudsko zdravilstvo jo je uporabljalo za zdravljenje krvavitev, tako notranjih kot zunanjih. Novejše raziskave so potrdile, da znižuje krvni sladkor in pomaga pri težavah z ožiljem. To pa še ni vse.
Poživi ribnike in vlažne travnike
Če ste se spraševali, kateri rastlini pripadajo prelepi škrlatni cvetovi, zbrani v gostih klasastih socvetjih, ki poleti poživljajo okolico ribnikov, potokov in vlažnih travnikov, zdaj najbrž že veste, da krevenki (Lythrum salicaria). Med julijem in septembrom nabiramo zgornji del cvetoče rastline. Zraven lahko nabiramo tudi liste. Cvetoče zelišče posušimo na prepihu v senci in shranimo v zaprtih kozarcih.
Pri hemoroidih in krčnih žilah
Grižnica, kokaljka, mačji rep, navadno čibrije, šmarejtica, vrbovka, zviti koren je le nekaj imen, ki jih je trajnici, ki zraste tudi do dva metra, nadel slovenski človek. Najbolje jo seveda opiše njeno uradno ime krvenka. Svoj čas so jo domači zdravilci namreč na veliko uporabljali za zdravljenje notranjih krvavitev, močnih menstruacijskih krvavitev in krvavitev iz želodca in črevesa. S poparkom te rastlinice so zaustavljali tudi krvavitve iz nosu ali dlesni, spirali in celili rane, lajšali težave pri hemoroidih in krčnih žilah. Dobro so tudi vedeli, da krvenka krepi krvne žile in krvni obtok, na splošno pomaga pri težavah z ožiljem in znižuje krvni sladkor. Zaradi slednjega jo dodajajo čajnim mešanicam, ki uravnavajo krvni sladkor.
Pri pomanjkanju želodčne kisline
V ljudskem zdravilstvu se je za krvenko pogosto uporabljalo ime grižnica, ki razkriva še enega zdravilnega aduta, ki ga skriva v rokavu – učinkovitost pri zdravljenju griže in driske, tudi tiste, ki jo povzročajo virusi. Krvenka močno krepi črevesje in je v pomoč pri vseh težavah, ki so povezane z želodcem in črevesjem. Poleg driske se obnese še pri katarju želodčne sluznice in pomanjkanju želodčne kisline. Omembe vredno pa je zlasti njeno delovanje pri krvavenju in kroničnem vnetju črevesja ter njeno razkuževalno delovanje na črevesje. Pomaga tudi pri infekcijskih vnetjih. Pred desetletjem so finski raziskovalci potrdili, da krvenka zavira različne bakteriji, med njimi tudi candido albicans, ki povzroča sor v ustih.
Pripravimo čaj
Pri pripravi čaja se navadno odločimo za poparek: dve žlički posušenih cvetov (ki jim lahko pridamo tudi liste) poparimo s skodelico vrele vode, pustimo stati deset do petnajst minut in precedimo. Ta čaj se nadvse obnese proti močni driski in želodčnim krvavitvam, vendar se moramo pri tem prej posvetovati z zdravnikom. Čaj lahko uporabljamo tudi zunanje pri krvavitvah za izpiranje in za obkladke. Obnese se tudi za spiranje vnete očesne veznice. Če čaj osladimo z medom in mu dodamo še limonin sok, dobimo okusen in zdrav napitek, ki je koristen predvsem za športnike in ljudi, ki nekaj dajo na svoje zdravje. Krvenka se odlično izkaže v čajnih mešanicah, zlasti s kamilicami, islandskim lišajem in srčno močjo.
Zmeljimo jo v prah
Svoj čas so s krvenko mleli tudi v prah in si z njo utrjevali dlesni, belili zobe, uporabljali za obrazne maske proti gubam in za umiritev pordele kože. Če imate čas, voljo in vero, lahko poskusite tudi vi.