V vročini zaščitite tudi živali
V vročih poletnih dneh je treba posebno pozornost posvetiti tudi domačim živalim.
Škofja Loka – V poletnih mesecih morajo biti lastniki še bolj pozorni na zaščito domačih živali pred škodljivimi učinki vročine. Poskrbeti morajo, da ima njihov ljubljenček ves čas na razpolago dovolj sveže pitne vode ter zavetje pred soncem in vročino.»Živali naj ne obremenjujejo po nepotrebnem s fizično aktivnostjo, če pa že, naj izbirajo jutranje ali večerne ure. Večkilometrski tek psička srednje velikosti ob kolesu sredi opoldneva je skrajno neprimerno ravnanje, a sem priča tudi takim 'podvigom'. Prav tako naj nikakor ne puščajo svojega ljubljenčka v zaprtem avtomobilu, niti za kratek čas,« opozarja veterinar Marko Novak s Klinike Loka.
Kot pojasnjuje, se naši kožuhasti prijatelji veliko težje ohlajajo kot ljudje, zato so toliko bolj izpostavljeni pregrevanju: »Psi kompenzirajo pregrevanje s sopenjem in potenjem prek blazinic. Drugje se ne potijo.« Če ljubljenček težko diha, je obnemogel, ima pomodrele ali 'zažarjene' vidne sluznice in jezik, mu drhtijo mišice, ima močno povečano telesno temperaturo od 41 do 43 stopinj Celzija (merjeno rektalno), ga zanaša, je možno, da gre za resno pregrevanje živali. »V tem primeru naj ga prestavijo v hladno senco ali bolje v hladnejši prostor, ga hladijo z brisačami, namočenimi v mlačno vodo, nikoli z mrzlo ali celo ledeno vodo, in nemudoma pokličejo veterinarja,« svetuje sogovornik. Na vročino so še posebej občutljive kratkogobčne in polarne pasme psov, debele živali, ki jih je, tako Novak, na žalost vedno več, ostarele živali s težavami srčno-žilnega sistema in obolenji dihal. »Mali glodavci in kunci ter ptice v kletkah, ki jih lastniki v lepem sončnem vremenu prestavijo na zrak, naj bodo vedno v senci in na mestu brez prepiha.« Tistim, ki boste ljubljenčke vzeli na dopust, sogovornik svetuje, da med vožnjo delate pogoste postanke in imate vedno s seboj dovolj pitne vode, slabost živali na poti pa lahko preprečite s sredstvi, ki jih dobite pri veterinarjih.
Na ustrezno skrb za male živali v vročih dneh opozarja tudi Veterinarska uprava Republike Slovenije. Kot pojasnjujejo, je opustitev dejanj, ki zagotavljajo dobrobit živali, po zakonu o zaščiti živali prekršek, ki se kaznuje z globo od dvesto do štiristo evrov. Če je opustitev teh dejanj storjena naklepno in ima za posledico hujšo poškodbo ali dlje časa trajajoče ali ponavljajoče se trpljenje ali škodi zdravju živali, se šteje, da gre za mučenje živali, ki se kaznuje po kazenskem zakoniku. Za takšno dejanje je predvidena denarna kazen ali zapor do enega leta.
Sicer pa veterinar Marko Novak opaža, da se vsako leto v toplejših mesecih poveča število zapuščenih živali. Dogaja se celo, da se brezbrižni lastniki ljubljenčka pred odhodom na dopust preprosto znebijo.