Za letos nižji katastrski dohodek
Višina katastrskega dohodka bo valorizirana z enotnim količnikom.
Ljubljana – Vlada je prejšnji teden izdala Uredbo o valorizaciji katastrskega dohodka in določitvi količnika za valorizacijo katastrskega dohodka za leto 2010. Valorizacija katastrskega dohodka se lahko opravlja z enotnim količnikom za vse katastrske kulture ali z različnimi. V skladu z Zakonom o ugotavljanju katastrskega dohodka se valorizacija v posameznem letu lahko izvede, če se spremenijo cene kmetijskih in gozdarskih proizvodov ter cene reprodukcijskega materiala in storitev, v vsakem primeru pa je to nujno, če se zaradi istih razlogov katastrski dohodek za posamezno katastrsko kulturo na ravni države spremeni za najmanj tri odstotke.
Uredba določa za letošnje leto enoten valorizacijski količnik 0,64, kar pomeni zmanjšanje višine katastrskega dohodka pri vseh katastrskih kulturah in v vseh katastrskih okrajih za 36 odstotkov, glede na lansko leto, in posledično za okoli dvajset odstotkov manjši obseg dohodnine od teh dohodkov. Valorizacija bo vplivala tudi na zmanjšanje tega dela dohodka za druge namene, kot so določitev obveznosti iz naslova pokojninskega ter zdravstvenega zavarovanja, pa tudi za določitev različnih socialnih pravic na tej podlagi.
Sprejet je tudi predlog uredbe o izvedbi ukrepov kmetijske politike za leto 2010, ki določa nekatere popravke napačnih sklicev na pravne predpise in spremembe, ki se nanašajo na izvedbo pozne predložitve zahtevkov za dodatke k plačilnim pravicam, umik zahtevka za pomoč v primerih, ko je nosilec vložil predlog za spremembo podatkov v evidenci dejanske rabe kmetijskih in gozdnih zemljišč ter ugotovitve v zvezi z upravičenostjo za ukrepe. S spremembo se zahtevki za dodelitev dodatkov za ovce in koze, hmeljišče ter za ohranitev živinoreje na kmetijskem gospodarstvu s travinjem ločijo od zbirne vloge in se tako omogoči ustrezna izvedba uredbe, ki za pozne predložitve zahtevkov za navedene dodatke določa triodstotno znižanje na delovni dan. Dodana je tudi določba, da umik zahtevka za pomoč ni mogoč tudi za površino, za katero je nosilec kmetijskega gospodarstva vložil predlog za spremembo podatkov v evidenci dejanske rabe kmetijskih in gozdnih zemljišč in je bil ta predlog delno ali v celoti zavrnjen. Takšen umik ni mogoč za zavrnjeno površino od datuma, ko je bila sprememba zaradi zavrnjene površine vpisana v register kmetijskih gospodarstev. Sprememba je potrebna zato, da bodo v primeru umikov zahtevkov enako obravnavane kmetije, ki imajo kontrolo na kraju samem, ki jo izvaja Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja, in kmetijska gospodarstva, ki so vložila zahtevke za spremembo podatkov v evidenci dejanske rabe, ki jih preverja register kmetijskih gospodarstev.