O Trbojskem jezeru nastaja film
Do novembra bodo posneli naravoslovni film Veliki žagar na Trbojskem jezeru, ki bo prikazoval neločljivo povezanost narave, ptic in človeka.
Redni obiskovalci Trbojskega jezera in domačini so v zadnjih mesecih najbrž že opazili dvojico fantov, ki v objektiv kamere lovita dogajanje na jezeru in ob njem. Gre za biologa Boruta Rubiniča in Gregorja Šubica, oba Ljubljančana, ki želita posneti naravoslovni film o Trbojskem jezeru. Prvi, med drugim tudi član Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije, je zadolžen za scenarij in produkcijo, drugi za režijo in snemanje. Ker bosta za rdečo nit uporabila najbolj znamenitega prebivalca jezera, velikega žagarja, sta film naslovila kar po njem - Veliki žagar na Trbojskem jezeru. A film ne bo pripovedoval le o največji in precej redki vrsti race v Sloveniji, temveč tudi o drugih zanimivih pticah in živalih, ki so si za svoje prebivališče izbrale Trbojsko jezero s sotesko Zarico, pa tudi o sonaravnem načinu bivanja lokalnega prebivalstva, njegovih običajih, domači obrti ... Snemanje naravoslovnega filma poteka v okviru projekta Brezmejna doživetja narave, podprtega s strani Evropske unije, snemanje pa sofinancirajo tudi Republika Slovenija, Občina Šenčur in Center za trajnostni razvoj podeželja Kranj.
»Namen filma Veliki žagar na Trbojskem jezeru je prikazati celoletno aktivnost na jezeru, ne le rac, ampak tudi drugih zanimivih živali, hkrati pa bo to tudi letni pregled dogajanja v naravi in med lokalnim prebivalstvom. Prikazali bomo tudi dnevni ritem živali in človeka. Rdeča nit zgodbe je veliki žagar, zelo redke race, ki je najprej začela gnezditi prav na Trbojskem jezeru, ki še vedno ostaja njegovo najpomembnejše gnezdišče v Sloveniji. Želimo pokazati idealiziran pogled na bivanje živali in človeka v naravi. V teh krajih imajo ljudje tudi dejansko dober stik z naravo, znajo živeti z okoljem in do njega gojijo pozitiven odnos. Mogoče se bo komu zdelo preveč idealizirano, a radi bi pokazali, da je človek del narave in da je povezanost z naravo edina pot za preživetje v domačem okolju,« je pojasnil Borut Rubinič. Kot pravi, bodo posneti prizori avtentični in ne režirani. »Zato rabimo čim več informacij, ki nas bodo pripeljale na prava mesta in do pravih ljudi. Radi bi se posvetili ohranjanju izročila, ki kaže na navezanost na okolje. Predstavili bi domačo obrt, skrite kotičke tega območja, spregovorili bi o krajevnih legendah, prigodah,« pravi Rubinič, ki vabi vse, ki lahko posredujejo kakšno zanimivo informacijo, da jo sporočijo Gregorju Šubicu na telefonsko številko 041/944 054 ali mu pišejo na elektronski naslov info@kawkaproduction.com.
»Film smo začeli snemati decembra lani, snemanje bomo zaključili novembra letos. Na koncu bo nastal 25-minutni film za izobraževalne namene. Če nam uspe pridobiti dodatne sponzorje, bi radi film razvili v taki obliki, da bi bil primeren za prikazovanje na RTV Slovenija. Podobno, kot smo naredili z naravoslovnim filmom Ambasadorji Črne gore, ki je bil že nekajkrat predvajan na TV Slovenija. Tudi v njem se neločljivo prepletajo narava, ptice in človek,« je razložil Gregor Šubic.
Po besedah direktorja Centra za trajnostni razvoj podeželja Uroša Brankoviča bo film Veliki žagar na Trbojskem jezeru hkrati tudi promocija krajev okoli jezera in občine Šenčur ter tamkajšnjega turizma. »Snemanje naravoslovnega filma je nadgradnja prav tako čezmejnega projekta Doživetja narave ob jezeru izpred dveh, treh let, ko smo s pomočjo evropskega denarja podrobno popisali rastline in ptic ob Trbojskem jezeru in na njem ter postavili opazovalnice, kupili čolne, uredili dohodne in sprehajalne poti okoli jezera,« je pojasnil.