Na obisku pri sosedih
Sto Gorenjk in Gorenjcev je v petek v okviru čezmejnega projekta Sosed/Nachbar uživalo v spoznavanju Koroške in druženju na vrtu Mohorjeve v Celovcu.
Čezmejni evropski projekt Sosed/Nachbar, v katerega je kot slovenski partner vključen Gorenjski glas, na koroški strani pa Radio 2 in preko njega časopis Die Woche, je zaživel. Minuli teden je izšla prva čezmejna priloga, slovenski Sosed na gorenjski strani in dvojezični Nachbar/Sosed na Koroškem. Ker pa je bistvo projekta medsebojno spoznavanje in druženje ljudi obeh sosednjih dežel, je v petek sto Gorenjk in Gorenjcev uživalo v spoznavanju naše sosednje dežele.
Dva avtobusa sta dobrovoljne in za primer lakote in žeje dobro preskrbljene Gorenjke in Gorenjce preko ljubeljskega prelaza pripeljala do pristanišča na Vrbskem jezeru, kjer je bil začetek skoraj dve uri trajajoče plovbe po blizu 17 kilometrov dolgem Vrbskem jezeru, največjem na Koroškem. Turistična ladjica Santa Lucija nas je zapeljala v najbolj zanimive dele jezera, turistični vodnici, koroški Slovenki Sonja Wakounig in Ivanka Kronawetter sta nas zasuli z informacijami o Koroški in Celovcu, o koroškem turističnem biseru in njegovi okolici ter o slavnih osebah, ki so za svoje bivališče ali kraj počitnikovanja izbrale Vrbsko jezero, med njimi glasbeni mojstri Alban Berg, Gustav Mahler in Johannes Brahms in slavni pevec Peter Aleksander. Po ogledu Vrbe, Velden po nemško, na skrajnem zahodnem robu jezera, ki je središče turizma ob jezeru, smo se proti Celovcu vračali po južni obali jezera. Tu je najlepši kraj Marija na otoku/Maria Woerth, ena od najbolj znanih koroških božjih poti, kjer je vsako leto na veliki šmaren tudi slovenska maša. Otok naj bi bil povezan tudi z nastankom Brižinskih spomenikov, saj je bil že v 9. stoletju last freisinških škofov. Ogled župnijske cerkve, posvečene sv. Primožu in Felicijanu, in »zimske cerkve« (ime je dobila po podobah svetnikov, ki godujejo pozimi – op. p.), kostnice in Hortenovega zvona miru je bil zaradi razlage Sonje in Ivanke še bolj zanimiv.
Čeprav nas je ura že priganjala, smo se vseeno dobro uro zadržali v Minimundusu ali »svetu v malem« ob Vrbskem jezeru, kjer je Slovenija po novem zastopana z dvema objektoma: z Narodno in univerzitetno knjižnico iz Ljubljane in z maketo Blejskega gradu. Kmalu se jima bo pridružil tudi Blejski otok.
Zadnja postaja našega zanimivega koroškega potepanja je bil vrt Mohorjeve hiše v Celovcu, kjer so se na tradicionalnem srečanju Mohorjeve zbrali številni Korošci, pridružila se jim je še stotnija Gorenjk in Gorenjcev. Zato je bila tu najboljša priložnost za predstavitev čezmejnega projekta, ki so jo sproščeno opravili direktorica in odgovorna urednica Gorenjskega glasa Marija Volčjak, direktor celovškega Radia 2 Marjan Pipp in glavni urednik tednika Die Woche Uwe Sommersguter ter navzočim predstavili prva sadova tega sodelovanja: časopisa Sosed in Nachbar/Sosed.