Kronika tedna
V priporu že dobro leto
Na celjskem okrožnem sodišču so nadaljevali sojenje enajsterici, osumljeni združevanja z namenom preprodaje mamil. Po obtožnici sodeč so se obdolženi pečali predvsem s heroinom, kokainom in marihuano. Tako kot je v takih sodnih procesih že v navadi, obramba vneto zatrjuje, da se obtožba opira na dokaze, pridobljene z nezakonito izvedenimi prikritimi preiskovalnimi ukrepi, in zahteva njihovo izločitev iz sodnega spisa. Obdolženi so v priporu že dobro leto oziroma odkar so maja lani sklenili dolgotrajno kriminalistično preiskavo, ki je potekala na območju policijskih uprav Celje, Ljubljana in Murska Sobota. Njihovi zagovorniki se tako borijo, da bi jim po dobrem letu pripor, uveden zaradi begosumnosti in ponovitvene nevarnosti, vendarle odpravili. A sodišče je zaenkrat neomajno in priporov ne želi odpraviti.
Po sedemnajstih letih spet na sodišču
Slovenski sodni mlini znajo mleti izredno počasi, kar dokazuje tudi primer zakoncev Šilih iz Slovenj Gradca, ki od bolnišnice v Slovenj Gradcu in njene zdravnice Metke Epšek Lenart terjata dobrih 834 tisoč evrov odškodnine za smrt svojega dvajsetletnega sina Gregorja pred sedemnajstimi leti. Pravdni postopek je namreč po toliko letih znova na začetku. Maja 1993 se je Gregor Šilih zaradi domnevne alergije zglasil v slovenjgraški bolnišnici. Zdravnica Epšek Lenartova mu je vbrizgala injekciji, nato je doživel anafilaktični šok, po dobrih dveh tednih kome pa je umrl v ljubljanskem Kliničnem centru. Njegova starša sta prepričana, da je zdravnica storila napako, zato sta že leta 1995 sprožila kazenski in odškodninski postopek. Oba sta se končala z oprostitvijo zdravnice in bolnišnice. Tožnika sta vztrajala naprej, tako da sta lani uspela na evropskem sodišču za človekove pravice, ki jima je prisodilo 7540 evrov odškodnine zaradi nerazumno dolgega sodnega postopka. Oktobra 2009 je staršema prisluhnilo še ustavno sodišče, ki je zaradi procesne napake razveljavilo pravdni postopek in ga vrnilo v vnovično odločanje na okrožno sodišče v Mariboru.
Teden brez smrtnih žrtev
V minulem tednu (od 21. do 27. junija) na slovenskih cestah ni bilo prometnih nesreč s smrtnim izidom, so sporočili z Generalne policijske uprave. Na Gorenjskem so policisti minuli teden obravnavali 31 prometnih nesreč, v katerih so se trije udeleženci huje ranili. Zaradi vožnje pod vplivom alkohola so na Gorenjskem pridržali deset voznikov, med njimi tudi dva povzročitelja nesreč. Letos so slovenske ceste terjale 58 smrtnih žrtev (lani 88). Na Gorenjskem je v prometnih nesrečah umrlo šest oseb, v enakem obdobju lani pa enajst.