S čim so pokali po Škofjeloškem
V Galeriji Loškega muzeja na Škofjeloškem gradu so odprli razstavo z naslovom "Kaj jemlješ ti orožje, sin?". Na ogled je devetinšestdeset kosov različnega orožja, ki ga hranijo v muzejskih depojih.
Kakopak, za orožje gre. Naslov razstave Kaj jemlješ ti orožje, sin? je vsekakor pomenljiv verz, za to priložnost vzet iz narodne pesmi Rošlin in Verjanko. Človeka je v njegovi tisočletni zgodovini orožje spremljalo, odkar je postal lovec in si je s palico v kameni dobi »nabavljal« meso do današnjega atomskega orožja, katerega uporaba bi bila za človeštvo prej kot ne pogubna. Namen osrednje letošnje razstave Loškega muzeja je predvsem predstaviti bogato zbirko orožja, ki jo hranijo v depojih in je bila doslej prej kot ne očem javnosti skrita. Kot je povedala direktorica muzeja Jana Mlakar, so poudarek dali predvsem tehničnemu in tehnološkemu razvoju ognjenega orožja v obdobju od 15. stoletja pa do konca druge svetovne vojne. Ob tem ne gre prezreti tudi estetske vrednosti predvsem dvesto in tristo let starih samokresov z izrezljanimi kopiti in cevmi. »Pištole in puške niso samo ubijalski stroji, ampak so lahko tudi umetniški izdelki,« ob slednjem dodaja avtor razstave mag. Jože Štukl.
Razstava se začne s predstavitvijo različnih vrst smodnika, saj je prav črni smodnik, odkrili so ga v 9. stoletju na Kitajskem, omogočil razvoj ognjenega orožja. V Evropo je prišel v 13. stoletju, sredi 14. stoletja se je ob prvih topovih pojavilo ročno dolgocevno orožje (puške), s pojavom kratkocevnega orožja na sprednje polnjenje pa se je v 16. stoletju začel nesluten razvoj orožja. Tudi prvi zapisi o orožju na Škofjeloškem gradu so v inventarju iz 15. stoletja, najstarejša puška na razstavi pa je luksuzna mušketa z vgraviranim motivom iz druge polovice 16. stoletja. »Predstavljamo devetinšestdeset kosov orožja, ki ga hranimo v naših depojih, kjer ga je vsaj še enkrat toliko. Izbrali smo najboljše in za razstavo in prikaz razvoja orožja zanimive kose in jih pred tem tudi sami očistili in jih na ustrezen način restavrirali,« je povedal Štukl. Tako so na ogled več kot tristo let stari kosi orožja, muškete, lovske puške, pištole, revolverji, pa sodobnejše orožje iz 19. stoletja in tudi mitraljezi iz 1. in brzostrelke iz 2. svetovne vojne, ter tudi nekaj manjših topov. Med njimi je tudi orožje, ki je imelo znane lastnike, recimo ruska brzostrelka PPS 43, ki jo je v partizanih nosil Jože Čepin, rezervni oficir in oče nekdanjega škofjeloškega župana Matjaža Čepina, ali pa nemški revolver, ki ga je nosil Drago Vraničar – Fedja … V manjšem obsegu razstave na vojaške in lovske prizore opozarjajo s poslikanimi panjskimi končnicami, ki jih prav tako hrani muzej, ta del razstave pa je pripravila Mojca Šifrer Bulovec. K razstavi so v muzeju pripravili tudi ličen katalog, ki ga je tako kot razstavo oblikoval Ranko Novak. Razstava bo na ogled tja v jesen.