Priložnost videli v odpadkih
Plastkom je na Jesenicah v sodelovanju s podjetjem Interseroh odprl prvo predelovalnico odpadnih nagrobnih sveč. Zdaj šest novih zaposlitev, čez pol leta še šest.
Jesenice – Na Jesenicah so odprli prvi obrat v Sloveniji (in tudi v širši okolici) za predelavo sveč, zato je priložnost za podjetniški uspeh velika, čeprav po količini odpadkov sveče ne predstavljajo hude obremenitve okolja. »Vseeno pa gre za koristen odpadek in bi bil greh, če ga ne bi predelali. Upam, da bodo obrat nadgrajevali in reciklirali tudi druge vrste plastike in kovin,« je povedala Bernarda Podlipnik z okoljskega ministrstva in nadaljevala: »V Sloveniji letno kupimo od štiri do pet tisoč ton nagrobnih sveč, zato smo sprejeli uredbo o načinu zbiranja, predelave in končne destinacije sveč. Predelavo potrošniki plačamo že ob nakupu.«
Sveče so sestavljene iz plastike, parafina in tudi kovin in baterij, več kot 75 odstotkov pa je znova uporabljivih. »Investicija je bila do sedaj vredna približno 120 tisoč evrov, vendar jo moramo, čeprav trenutne zmogljivosti zadovoljujejo potrebe po reciklaži nagrobnih sveč iz vse Slovenije, še dopolniti,« pojasnjuje Mojca Korbar, direktorica Plastkoma. Lastnik Srečo Korbar dodaja, da je idejo o reciklaži dobil pred približno petimi leti, ko je ob 1. novembru spremljal, koliko sveč kupimo Slovenci, predelovalca pa ni: »Takrat sem se začel ukvarjati s plastiko. Odločili smo se za recikliranje, saj naj bi bil posel donosen. Kljub dodatni investiciji od šeststo do sedemsto tisoč evrov naj bi se investicija povrnila v štirih do petih letih.«
Nosilec projekta je koncesionar Interseroh, ki koordinira prevoz odpadnih nagrobnih sveč, ki jih Plastkom predela in uporabne dele proda naprej. Korbar pravi, da bo morda tudi sam uporabljal plastiko pri lastnih izdelkih. »Pomembno vlogo pri doseganju ciljev zbiranja in predelave bodo imeli upravljavci pokopališč, ki so dolžni zagotoviti zabojnike za ločeno oddajanje nagrobnih sveč,« pravi Mateja Mikec, direktorica Interseroha in dodaja, da bo manj kot četrtina odpadka šla na deponijo in še to ne bo obremenjevalo okolja.
»V velikem interesu nam je bilo, da na Jesenice pridobimo novo dejavnost, ki je pomembna za vso državo. Veseli smo vsakih novih delovnih mest, tu jih bo sčasoma še več,« o novi pridobitvi pravi župan Tomaž Tom Mencinger. »Do sedaj so se gore sveč zbirale na deponijah, kar je tako okoljsko kot estetsko sporno. Proizvajalci smo razdrobljeni in za nas je bil velik šok, da bi morali sami poskrbeti za odvoz in reciklažo. Na srečo se je našel podjetnik in začel porabo odpadnega materiala, saj bomo lahko tudi cene obdržali na dosedanji ravni,« je v imenu 150 svečarjev povedal David Jurkovič. Svečarji bodo predelani parafin odkupovali in znova uporabili.