Bržole znova na jedilnikih
Na drugem svetovnem festivalu tržiških bržol se je v kuhanju te specialitete pomerilo deset ekip.
Tržič – V soboto je v Tržiču znova dišalo po tržiških bržolah, specialiteti iz koštrunovega mesa z več kot dvestoletno tradicijo. Pod šotorom na parkirišču tržnice pri občini je namreč potekal drugi svetovni festival tržiških bržol, katerega glavni namen je, da ta specialiteta ne bi šla v pozabo in da bi bila znova pogosteje na jedilnikih. »Prvi rezultati se že kažejo, saj se bržole pojavljajo na nekaterih prireditvah v našem kraju, nekaj gostiln jih ima stalno na jedilniku, o tej jedi vse bolj razmišljajo tudi domačini,« je zadovoljna Marjana Zupan, predsednica tržiškega turističnega društva, ki je bržoljado pripravilo v sodelovanju z občino in Prostovoljnim gasilskim društvom Tržič.
Za kuhanje bržol v kotličkih na odprtem ognju se je letos opogumilo še enkrat več ekip kot lani. Prišlo jih je kar deset, med njimi je bila tudi ekipa iz avstrijskih Borovelj. »Vzdušje je bilo zelo prijetno, tekmovalnosti ni bilo preveč, ekipe so prijateljsko sodelovale pri kuhanju. Obstajata dva recepta, sestavine so popolnoma enake: koštrunovo meso, krompir, čebula in šetraj kot glavna začimba, razlikuje se način priprave: dušenje ali na žlico. Ekipe so bržole kuhale na oba načina,« je še dejala Zupanova. A kot je poudaril Viktor Premk, predsednik tričlanske strokovne komisije, je bil prvoten način priprave tržiških bržol dušenje: »Marsikje so jih delali na žlico in verjamem, da so bile okusne, vendar to niso originalne tržiške bržole.« Dodal je še, da bržole segajo v čas grofa Radetzkyja, prav njemu v čast so domačini začeli pripravljati to specialiteto, ki bi jo po mnenju Premka morali zaščititi kot avtohtono jed.
Komisijo so najbolj navdušile bržole, ki jih je skuhala ekipa Gostilne Furman iz Lukovice. »Mislim, da smo jo prepričali s prvotnim načinom priprave, torej dušenjem, recepturo smo našli v starih knjigah. Pred festivalom smo bržole samo enkrat skuhali doma,« je povedal Stanislav Smrkolj, lastnik gostilne. Bo ta jed odslej tudi na njihovem jedilnem listu? »Ne redno, lahko pa bi na sejmih golaž zamenjali s tržiškimi bržolami, da bi jih spoznali tudi ljudje v naših krajih,« je odvrnil. Na drugo mesto so se uvrstili Zmajčki iz Tržiča, tretji pa je bila Organizacijska ekipa kulinarične prireditve Pohača fest iz Borovelj, ki je obljubila, da se prihodnje leto znova vrne. Nagrado za najboljši celostni umetniški vtis so prejeli lanski zmagovalci iz ekipe Jezerska ovčka.