Samo Hribar Milič (Foto: arhiv GG)

Obvezne delitve dobička ne bo

Poslanci Državnega zbora so v petek zavrnili sprejem zakona o obvezni udeležbi delavcev pri dobičku. Delodajalci zadovoljni, sindikati z delavci pa ne.

Kranj – Zapoved obvezne delitve dobička za delavce v primerih, ko bi se lastniki odločili za izplačilo več kot 25 odstotkov dobička, kljub drugačnim napovedim ni bila izglasovana. Na Gospodarski zbornici Slovenije odločitev podpirajo, saj takšen izid ocenjujejo kot pomemben korak za ohranjanje konkurenčnosti slovenskega gospodarstva.

»Domača in tuja podjetja v Sloveniji se že danes soočajo z nadpovprečno obdavčitvijo dela in z izrazito nefleksibilnim trgom dela. Obvezna delitev dobička med delavce bi te razmere le še zaostrila. Negativno bi vplivala na privlačnost Slovenije za neposredne tuje naložbe, pa tudi za ohranjanje in povečevanje števila delovnih mest,« pojasnjujejo v GZS, ki jo vodi Samo Hribar Milič. Po drugi strani v zbornici zagovarjajo prostovoljno delitev dobička, saj ta ne posega v avtonomijo lastnikov, gradi na pripadnosti zaposlenih do podjetja in zmanjšuje pritiske na zvišanje plač.

V Zvezi reprezentativnih sindikatov Slovenije, ki jo vodi Rajko Bakovnik, pravijo, da podpirajo obvezno delitev dobička med zaposlene. »Na ta način bi se povečala delovna motivacija in organizacijska pripadnost zaposlenih, ki bi se odrazila tudi v večji uspešnosti slovenskega gospodarstva,« pravi Bakovnik, ki ga preseneča nestrpnost in sprenevedanje, predvsem delodajalskih organizacij do obvezne delitve dela dobička med zaposlene. »Šlo naj bi le za nov davek, vendar nas hkrati preseneča anketa GZS, ki kaže, da bi večina podjetij prostovoljno delila dobiček med zaposlene. V čem je potem problem?« se sprašuje predsednik nove zveze sindikatov.

Ureditev s prostovoljno delitvijo dobička med zaposlene je že v veljavi, vendar se je za takšno možnost doslej odločilo le 24 podjetij v Sloveniji! Tudi v Združenju svetov delavcev slovenskih podjetij zato močno obžalujejo, da zakon po vetu Državnega sveta drugič v Državnem zboru ni bil potrjen. »Zakon je padel na podlagi trhlih argumentov, ki so bili sproducirani na pamet. Zdi se, da gre za rezultat lobiranja delodajalskih organizacij, na ta način pa je bila zamujena velika priložnost, da bi Slovenija počasi dejansko začela s prehodom v ekonomsko učinkovitejšo, hkrati pa socialno pravičnejšo družbo, o kateri lahko brez uvedbe tovrstne ekonomske demokracije zdaj spet samo sanjamo,« pravi Mato Gostiša, generalni sekretar Združenja.

Težko razume, da so se poslanci ujeli v zanko razlage o nekakšnem novem davku na dobiček. »Zaradi povečanja produktivnosti in drugih znanih ugodnih poslovnih učinkih bi bila uvedba obvezne delitve v kriznih časih še posebej pomembna, predvsem pa vsi pozabljajo na zelo stimulativne davčne olajšave ob delitvi dobička,« še pravi Gostiša. Prepričan je, da bo ideja o obvezni delitvi dobička živela naprej in bo prej ali slej realizirana.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / sreda, 22. junij 2016 / 14:18

Koncert dveh velikanov

Poletno gledališče Studenec je v soboto gostilo prav poseben dogodek: jubilejni koncert Alpskega kvinteta in Slovenskega okteta. Alpski kvintet je namreč letos obiskal Abraham, Slovenski oktet pa je p...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / / 07:00

Pustno rajanje s smučarskimi legendami

Tokrat je bilo tekmovanje smučarskih legend v Kranjski Gori oziroma Ski Legends Hit Challenge (by Jure Košir) na pustno soboto, ki pa je bila žal deževna, v večernih urah pa je dež prešel v sneg. Zmag...

Gospodarstvo / / 07:00

Delavci prestrašeni, direktor brez informacij

Preprodaja lastništva nekdanjega kranjskega ponosa, tekstilne industrije IBI vedno bolj buri duhove. O novem lastniku in njegovih načrtih ni mogoče dobiti informacij, saj se izmika.

Prosti čas / / 07:00

Razglednice iz ledenega pekla

Bohinjska alpinista Stane Klemenc in Andrej Podlipnik sta lani v 27 dneh prečila Grenlandijo. Na 600 kilometrov dolgi naporni poti ju je spremljala tudi kamera. Kaj vse sta doživela, si bo to in priho...

Slovenija / / 07:00

Začelo se je Trubarjevo leto

Danes bo predsednik republike Danilo Türk v Narodni in univerzitetni knjižnici v Ljubljani odkril kip Primoža Trubarja.

Kranj / / 07:00

Kako zmanjšati breme raka

Danes in jutri na Brdu poteka evropska konferenca z naslovom Kako zmanjšati breme raka.