Obvezne delitve dobička ne bo
Poslanci Državnega zbora so v petek zavrnili sprejem zakona o obvezni udeležbi delavcev pri dobičku. Delodajalci zadovoljni, sindikati z delavci pa ne.
Kranj – Zapoved obvezne delitve dobička za delavce v primerih, ko bi se lastniki odločili za izplačilo več kot 25 odstotkov dobička, kljub drugačnim napovedim ni bila izglasovana. Na Gospodarski zbornici Slovenije odločitev podpirajo, saj takšen izid ocenjujejo kot pomemben korak za ohranjanje konkurenčnosti slovenskega gospodarstva.
»Domača in tuja podjetja v Sloveniji se že danes soočajo z nadpovprečno obdavčitvijo dela in z izrazito nefleksibilnim trgom dela. Obvezna delitev dobička med delavce bi te razmere le še zaostrila. Negativno bi vplivala na privlačnost Slovenije za neposredne tuje naložbe, pa tudi za ohranjanje in povečevanje števila delovnih mest,« pojasnjujejo v GZS, ki jo vodi Samo Hribar Milič. Po drugi strani v zbornici zagovarjajo prostovoljno delitev dobička, saj ta ne posega v avtonomijo lastnikov, gradi na pripadnosti zaposlenih do podjetja in zmanjšuje pritiske na zvišanje plač.
V Zvezi reprezentativnih sindikatov Slovenije, ki jo vodi Rajko Bakovnik, pravijo, da podpirajo obvezno delitev dobička med zaposlene. »Na ta način bi se povečala delovna motivacija in organizacijska pripadnost zaposlenih, ki bi se odrazila tudi v večji uspešnosti slovenskega gospodarstva,« pravi Bakovnik, ki ga preseneča nestrpnost in sprenevedanje, predvsem delodajalskih organizacij do obvezne delitve dela dobička med zaposlene. »Šlo naj bi le za nov davek, vendar nas hkrati preseneča anketa GZS, ki kaže, da bi večina podjetij prostovoljno delila dobiček med zaposlene. V čem je potem problem?« se sprašuje predsednik nove zveze sindikatov.
Ureditev s prostovoljno delitvijo dobička med zaposlene je že v veljavi, vendar se je za takšno možnost doslej odločilo le 24 podjetij v Sloveniji! Tudi v Združenju svetov delavcev slovenskih podjetij zato močno obžalujejo, da zakon po vetu Državnega sveta drugič v Državnem zboru ni bil potrjen. »Zakon je padel na podlagi trhlih argumentov, ki so bili sproducirani na pamet. Zdi se, da gre za rezultat lobiranja delodajalskih organizacij, na ta način pa je bila zamujena velika priložnost, da bi Slovenija počasi dejansko začela s prehodom v ekonomsko učinkovitejšo, hkrati pa socialno pravičnejšo družbo, o kateri lahko brez uvedbe tovrstne ekonomske demokracije zdaj spet samo sanjamo,« pravi Mato Gostiša, generalni sekretar Združenja.
Težko razume, da so se poslanci ujeli v zanko razlage o nekakšnem novem davku na dobiček. »Zaradi povečanja produktivnosti in drugih znanih ugodnih poslovnih učinkih bi bila uvedba obvezne delitve v kriznih časih še posebej pomembna, predvsem pa vsi pozabljajo na zelo stimulativne davčne olajšave ob delitvi dobička,« še pravi Gostiša. Prepričan je, da bo ideja o obvezni delitvi dobička živela naprej in bo prej ali slej realizirana.