Nevarna in razširjena lymska borelioza

S povzročiteljem lymske borelioze so okuženi klopi po vsej Sloveniji, po nekaterih podatkih naj bi bilo pri nas okuženih okrog petindvajset odstotkov odraslih klopov. Bolezen se zdravi z antibiotiki, cepiva ni.

Kranj – Število okuženih z boreliozo lyme, ki jo prenašajo klopi, se od leta 2006 v Sloveniji povečuje, zelo izpostavljena je Gorenjska. V tej regiji je za lymsko boreliozo leta 2006 zbolelo 428,3 človeka na sto tisoč prebivalcev, lani 468,7. Do konca letošnjega maja so na Gorenjskem zabeležili 40,5 primera na sto tisoč prebivalcev. »S povzročiteljem te bolezni so okuženi klopi po vsej Sloveniji, po nekaterih podatkih naj bi bilo pri nas okuženih okrog petindvajset odstotkov odraslih klopov,« je povedala Veronika Učakar z Inštituta za varovanje zdravja.

»Bolezen običajno poteka v treh fazah. Ponavadi se začne z značilnimi spremembami na koži, kjer na mestu vboda klopa najbolj pogosto po sedmih dneh nastane neboleča rdečina, ki se počasi razširi po koži. Značilno je, da rdečina v sredini zbledi. Običajno je kožna sprememba ena sama, lahko pa jih je več. V drugi in tretji fazi bolezni (lahko tudi več mesecev ali let po okužbi) se pokažejo znaki prizadetosti številnih organov ali organskih sistemov - kože, živčevja, sklepov, mišic, oči in srca. Bolezen ugotovimo na podlagi tipičnih kožnih sprememb in (ali) s pregledom krvi. Pomembno je, da bolezen ugotovimo v začetni fazi. Mesto, na katerem je bil prisesan klop, opazujemo še vsaj deset dni po odstranitvi klopa. Če opazimo rdečino, ki se širi navzven ter postaja v sredini svetla (oblika kolobarja), se čim prej posvetujmo z zdravnikom, ki bo predpisal ustrezno antibiotično zdravljenje,« svetuje Učakarjeva.

Cepiva proti boreliozi ni, zato je treba upoštevati zaščitne ukrepe, je še poudarila sogovornica: »Na sprehodih in izletih v naravo se pred klopi zaščitimo z oblačili, tako da je čim več kože pokrite (dolge hlače, škornji, pokrivalo). Oblačila naj bodo svetle barve, da klopa na oblačilih lahko opazimo. Namažemo se z repelentom, katerega vonj odganja klope. Po vrnitvi iz narave natančno pregledamo telo, se oprhamo in umijemo glavo. Oblačila dobro skrtačimo, če so pralna, jih operemo. Če pri pregledu telesa opazimo klopa, ga čim prej odstranimo.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / nedelja, 30. junij 2013 / 08:40

Mednarodni simpozij umetniške keramike V-oglje

Voglje - V ponedeljek, 1. julija, se bo ob 19. uri v Muzeju občine Šenčur uradno začel že 8. Mednarodni simpozij umetniške keramike V-oglje, ki ga vsako leto pripravita mojstra umetniške k...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sobota, 5. september 2009 / 07:00

V nedeljo odprta tudi Gorenjska banka

Tržič - Prenovljena poslovalnica Gorenjske banke na Trgu svobode 1 v Tržiču bo odprta tudi v nedeljo, na dan Šuštarske nedelje, od 9. do 13. ure. Kot je povedala vodja tržiške po...

Gospodarstvo / sobota, 5. september 2009 / 07:00

Elan z dobičkom leta 2011

Lastniki skupine Elan prejšnji upravi in nadzornemu svetu na ponedeljkovi skupščini niso podelili razrešnice.

Lukovica / sobota, 5. september 2009 / 07:00

V Lukovici praznujejo

V Lukovici so občinski praznik včeraj praznovali z ljudsko igro Rokovnjači v Črnem grabnu, v kateri sodelujejo vsa društva in več kot sto posameznikov.

Kranj / sobota, 5. september 2009 / 07:00

Šola v Žabnici kot nova

Temeljito obnovljeno Podružnično šolo Žabnica so slovesno odprli dan pred začetkom novega šolskega leta.

Žirovnica / sobota, 5. september 2009 / 07:00

Veseli dnevi v Žirovnici

V soboto bo potekal konjeniški dan, v nedeljo pa medeni dan z osrednjo prireditvijo ob praznovanju 90-letnice Čebelarskega društva Anton Janša Breznica.