Tiha, a nevarna bolezen

Za globoko vensko trombozo v Sloveniji zboli približno tri tisoč ljudi na leto. Simptomi se pokažejo, ko je bolezen že razvita. Bolnik v nogi čuti bolečino, noga oteče in postane vroča.

Pri globoki venski trombozi (GVT) nastane strdek v eni od ven nog, ponavadi pod kolenom, in popolnoma ali delno zamaši veno. GVT pogosto nastane po večjih ortopedskih operacijah, kot je zamenjava kolka ali kolenskega sklepa. Najpogosteje se pojavlja nad 40. letom starosti, nekoliko več pri ženskah, lahko pa doleti tudi mlade ljudi. Dejavnikov tveganja za nastanek bolezni je več, med njimi so dolgotrajna slaba gibljivost po operaciji ali porodu, daljše potovanje z letalom, čezmerna telesna teža, kajenje, kontracepcijske tablete. Strokovnjaki ugotavljajo tudi družinsko nagnjenost.

Ko strdek zamaši žilo v nogi, bolnik v njej čuti bolečino, noga mu oteče in postane vroča. Sam strdek v globoki veni običajno ni nevaren, vendar pa se del strdka lahko odtrga in zaide v krvni obtok ter povzroči zaprtje pljučne arterije (pljučno embolijo), ki je zelo nevaren zaplet. Tudi v tem primeru ni opozorilnih znakov. Ko je stanje že resno, bolnik začuti težave pri dihanju, bolečino v prsih, srce mu bije hitreje, nekateri celo izkašljujejo kri.

GVT in pljučna embolija kot zaplet se pojavita pri desetih do tridesetih odstotkih splošnih internističnih bolnikov. Ker so bolniki po operacijah kolka ali kolena še posebej ogroženi, si običajno do 35. dne po operaciji vbrizgavajo injekcije heparina proti nastajanju strdkov. Zaradi potrebnega nadaljnjega nadzora bolniki še po odpustu iz bolnišnice obiskujejo tudi antikoagulacijske ambulante. Zaradi takšnih in podobnih omejitev so v zadnjih letih razvili tudi drugačne, bolniku bolj priročne oblike zdravil proti strjevanju krvi. Poleg injekcij so na voljo tudi zdravila v obliki tabletke (xarelto), ki jo bolniki jemljejo tudi po odpustu iz bolnišnice.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / torek, 22. januar 2008 / 07:00

Za razrezane kipe ni rešitve

Desetih bronastih kipov, ki so jih pred dobrim tednom ukradli na Gorenjskem, ne bo možno sanirati. Precej delov je povsem nerazpoznavnih.

Objavljeno na isti dan


Kranj / četrtek, 26. junij 2014 / 22:52

Za projektno povezovanje

Na predvolilni konvenciji v Kranju so se v petek predstavili kandidati Zavezništva Alenke Bratušek na letošnjih državnozborskih volitvah.

Tržič / četrtek, 26. junij 2014 / 22:50

Alpsko srečanje veleposlanikov

Slovenija ima svoj čar. Tako je našo deželo opisal češki veleposlanik, eden izmed udeležencev sobotnega prvega Alpskega srečanja veleposlanikov, častnih konzulov in obmejnih županov.

Gorenjska / četrtek, 26. junij 2014 / 22:48

Mlada upa Ajda in Lan Dan

V dobrodelni akciji Mladi upi je Zavarovalnica Triglav izbrala dvanajst obetavnih mladih športnikov, umetnikov in znanstvenikov, ki jim bo pomagala pri uresničenju sanj. Med njimi sta tudi Gorenjca, p...

Jezersko / četrtek, 26. junij 2014 / 22:41

Priznanje športnemu delavcu

Le na dan praznovanja Občine Jezersko so v preddverju kulturnega doma Korotan razstavili izvirnik meteorita Jezersko, ki ga je pred dvema desetletjema pri Češki koči našel Kranjčan Božidar Jernej Malo...

Kranj / četrtek, 26. junij 2014 / 19:31

Desetič iz Bitenj na Blegoš

Bitnje – Skupina pohodnikov, krajanov Bitenj, se je drugo junijsko soboto odpravila na Blegoš. Pohod, ki je bil že deseti po vrsti, so začeli zarana na igrišču v Spodnjih Bitnjah, se vzpeli na Plan...