Gosta 103. Glasove preje sta bila muzealec in poslanec Samo Bevk ter direktorica Mestnega muzeja Idrija Ivana Leskovec, vodil pa jo je publicist Miha Naglič (v sredini). (Foto: Tina Dokl)

Franja je res poseben spomenik

Človeška plemenitost, humanost in solidarnost so vrednote, ki po mnenju muzealca in poslanca Sama Bevka ter direktorice Mestnega muzeja Idrija Ivane Leskovec najbolj zaznamujejo partizansko bolnišnico Franjo.

Gorenja vas – »V knjigi vtisov je med drugim tudi zapis nekega zdravnika, da bi morali vsi študenti medicine po kolenih romati v Franjo, tako svet je ta kraj,« je na tokratni Glasovi preji v Galeriji Krvina, na kateri so govorili o bolnišnici Franji in njeni prihodnosti, poudarila direktorica Mestnega muzeja Idrija Ivana Leskovec. Ob njej je Miha Naglič gostil tudi muzealca in državnozborskega poslanca Sama Bevka, ki je pred desetimi leti formalno dal pobudo za vpis bolnišnice Franje na Unescov seznam svetovne dediščine.

»Bolnišnica Franja je res nekaj posebnega, tudi zame,« je na začetku poudarila direktorica in odgovorna urednica Gorenjskega glasa Marija Volčjak. Viktor Volčjak, ustanovitelj bolnišnice Franje, je bil namreč njen mali stric. Ivana Leskovec je ob tem pojasnila, da je bil slovenski prostor med drugo svetovno vojno prav zaradi organizacije zdravstva in zdravstvene službe velika izjema, saj podobnih primerov, razen na Petrovi gori na Hrvaškem, niso našli nikjer v Evropi. Pri nas je med vojno po njenih besedah delovalo približno 120 podobnih bolnišnic. Bolnišnica Franja je že kmalu po tistem, ko so jo zapustili zadnji ranjenci in osebje, začela postajati to, kar je še danes, spomenik in muzej. Na leto jo je obiskalo okrog 25 tisoč ljudi. 18. septembra 2007 jo je povsem uničila katastrofalna povodenj, dve leti in pol po tej nesreči pa je znova odprla svoja vrata. Ob tem, da so se pojavljali tudi drugačni predlogi, pa sta Ivana Leskovec in Samo Bevk še poudarila, da je edino prav, da so Franjo postavili na novo. »Prav je, da v tistem prostoru govorijo predmeti. Človeška beseda tega ne more nadomestiti,« je sklenila Ivana Leskovec.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sobota, 16. maj 2020 / 15:23

Koronaučitelji in žrtveniki

Pred kratkim smo lahko prebrali javno pismo ene slovenskih osnovnošolskih učiteljic, ki poziva svoje kolege, naj prenehajo tarnati in v teh koronačasih primerno poskrbijo ne samo za učence, temveč...

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 23. februar 2015 / 21:59

Razlogov za odpoklic ni bilo

Upravno sodišče je ugodilo pritožbi Marije Ogrin zoper lanski sklep kranjskega mestnega sveta o njenem odpoklicu z mesta direktorice Gorenjskega muzeja.

Škofja Loka / ponedeljek, 23. februar 2015 / 21:00

Noče miloščine, le menjavo stanovanja

V silvestrskem požaru na Mestnem trgu 35 je zaradi gašenja močno poškodovano tudi lastniško stanovanje Ivanke Fajfar. Z občino se ne more dogovoriti o zamenjavi.

GG Plus / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:59

Unikati, skovani po občutku

V Kovaštvu Krmelj v Logu nad Škofjo Loko gozdarsko orodje še danes izdelujejo ročno pod kladivom. »Vsi izdelki so enaki, a hkrati drugačni, unikatni,« pravi Jože Krmelj. Za njihov najpogostejši izdele...

Gospodarstvo / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:58

Od satelitskih krožnikov do helikopterjev

Podjetje Flycom iz Žirovnice je eno vodilnih evropskih podjetij na področju helikopterskih pregledov iz zraka in obdelave podatkov. Ustanovitelj podjetja Roman Bernard se je najprej ukvarjal s satelit...

Škofja Loka / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:56

Naše korenine že v Noriškem kraljestvu

V Stari Loki so minuli teden predstavili zgodovinski roman Noriško kraljestvo, Beli panter, ki ga je napisal Janez Janša. Korenine Slovencev sežejo v prvo stoletje pred Kristusom.