Preusmerjanje v turizem
Gorenjska predilnica je lansko poslovno leto končala s pol milijona evrov izgube. Razlogov je več, trenutno najhujši problem pa je povečevanje vseh vhodnih stroškov.
Škofja Loka – Tekstilna industrija v zadnjih letih na Gorenjskem doživlja upad proizvodnje. Pred časom je Miha Ješe, direktor Gorenjske predilnice Škofja Loka, napovedal, da bodo aktualno gospodarsko krizo v podjetju še najlažje prebrodili, saj so v zadnjih dvajsetih letih morali skozi nič koliko kriz.
Še stojite za to trditvijo?
»Mnenje sem spremenil, čeprav je za nas še vedno lažje kot v preteklosti. Trg in družbeno okolje danes veliko težje poslujeta, poleg tega pa vlada napačno rešuje krizo. S sprejemanjem številnih zakonov zmanjšujemo število delovnih mest, namesto da bi ohranjali vse, kar prinaša dodano vrednost.«
Govorite o povišanju minimalne plače?
»Tudi, predvsem pa o naraščajoči brezposelnosti, novih delovnih mest pa ni. Ni težava, da v konjunkturi delovna mesta z nizko dodano vrednostjo, takšna kot so pri nas, nadomeščamo z delovnimi mesti v panogah z višjo dodano vrednostjo. Če nekomu ukineš delovno mesto, se bo zaradi socialne pomoči zajedel v drugega z višjo dodano vrednostjo. S tem pa na ravni državi nismo naredili nič. Vsako delovno mesto, ki pokriva stroške, je danes veliko vredno, saj smo v težkem obdobju.«
S katerimi konkretnimi težavami se soočate?
»V času najhujše recesije ne moremo do surovin. Bombažna preja se je le letos podražila za štirideset odstotkov, povišanja pa v končne izdelke ne moremo preliti. Verjamem, da se bo prihodnje leto obrnilo, cene bodo poskočile, vendar bomo mi brez proizvajalcev. Propadli bodo. V Sloveniji nas je bilo v tekstilni industriji ob koncu leta le še 12.400 delavcev, število zaposlenih se je zmanjšalo za več kot pet tisoč. Tudi podražitev čiščenja voda nas bo zelo prizadela. V treh letih naj bi se cena iz tega ukrepa povišala za 250 odstotkov. To bo pomenilo, da industrijskih odplak kmalu ne bo več veliko. Enostavno bomo vsi propadli.«
Kako ste poslovali v Gorenjski predilnici?
»Leto 2009 smo zaključili s predvideno izgubo, znašala je okoli pol milijona evrov. Razlog je upad trga za četrtino. Do leta 2008 smo v celoti realizirali ukrepe za izboljšanje poslovanja, investirali smo v relativno dobro opremljeno proizvodnjo. Na žalost je nato trg padel, zato kapacitet ne moremo dovolj izkoriščati.«
Se zaradi tega usmerjate v turizem?
»Tudi. Turizem je garaška dejavnost, delno se z njo ukvarjamo že dlje časa. Škofja Loka danes niti ne more biti turistična destinacija, saj nima hotela. Mi se usmerjamo v gradnjo manjšega hotela, za petdeset gostov, vendar bi mesto potrebovalo vsaj pet takšnih. V nekaj mesecih naj bi imeli gradbeno dovoljenje, potem bomo počakali na evropski razpis za sofinanciranje turističnih projektov. Danes že tržimo počitniški objekt v Portorožu.«
Koliko vas dela v podjetju?
»Le še 174 sodelavcev imamo, v skupni režiji nas je le pet. Na področju kodranke dobro delamo, na področju pletiv in volnarske predilnice pa je čutiti upad prodaje.«