Kupil bi si kolo
In nimam pojma, kakšnega, niti na kaj moram biti še posebej pozoren, vem samo, kje ...
To so ponavadi besede tistih, ki so se odločili kolesariti, a je sama odločitev postala še najmanjši problem. Problemi, ki so se pojavili takoj po odločitvi, da nujno rabim kolo, so se nizali drug za drugim. Kot se je svet spremenil, so se kolesa tudi in če imate v spominu še svojo otroško oz. najstniško kolo ali pač tisto, ki je že juhuhu let staro, ste mogoče danes v zadregi, ko ste ugotovili, da nimate pojma, kakšno kolo si kupiti. Mogoče niste opazili, da se kolesa ne delijo več samo na otroška, moška in ženska? Potem imate resen problem, ki pa ga bomo v Gorenjskem glasu skušali vsaj malce omiliti. Danes lahko izbirate med zelo pestrimi paletami ponudb različnih koles. Pri prodajalcih koles boste opazili: cestna moška in ženska, cestna z ravnim krmilom, treking z ravnim krmilom, lahko tudi z vzmetenjem na prednjih vilicah, moška in ženska, polnovzmetena gorska kolesa, gorska kolesa z vzmetenjem samo na prednjih vilicah, mestna kolesa z vso opremo, ki jo rabite za varno in udobno vožnjo. To so tista kolesa, ki imajo luči, prtljažnike, zaščitne strehice ipd. Otroška kolesa za fante in dekleta. Bmx kolesa, ki so specializirana za posebno kolesarsko panogo, a so zelo priljubljena med mladimi. »Cruiseri«, ki so prepoznavni po zelo širokih krmilih in zelo zanimivem videzu….
Nasvet številka ena, ko se odločate kupiti novo kolo, je naslednji: predlagam, da si vzamete nekaj časa za premislek. V premislek sodijo želje, kje, po kakšnih cestah, poteh se boste vozili, kolikokrat na teden, mesec ali leto in za kaj ga boste uporabljali. Ali kolo rabite za prevoz na delo, na tržnico, v trgovino, po mleko na vas, samo do vlaka, avtobusne postaje ali ga boste imeli samo za vožnjo do priljubljene kavarne … Ko se boste odločili, kje, po kakšnih cestah se boste vozili, morate ugotoviti, koliko časa, in potem pride avtomatično do odgovora, za koliko denarja si bom kupil kolo. Torej izluščili smo osnovo. Ugotovili smo, kakšno kolo sploh rabimo. Primer: vozil se bom po lepih asfaltnih cestah. Ko mi bodo začele presedati asfaltne ceste, prepolne avtomobilov, tovornjakov in avtobusov, ko se bom začel bati besnih šoferjev, bom zavil tudi na kako stransko pot, lepo, z makadamom obloženo cesto. Peljal se bom za šport oziroma za rekreacijo enkrat, dvakrat, mogoče tudi večkrat na teden. Kupil si bom tudi kolesarske hlače, majico, čelado in kolesarske čevlje. Če ste se v tej želji prepoznali, potem je za vas treking kolo. Treking kolo je zadnja leta prodajni hit in je ožigosano kot najbolj uporabno kolo za rekreacijo ali športanje. Prepoznali ga boste po 28-colskih obročnikih, obloženih s pnevmatikami, ki so malce ožje od takih, kot jih ima gorsko kolo, in širše od tistih, ki jih imajo specialna dirkalna kolesa. Večina modelov ima blažilce, amortizerje na prednjih vilicah, kar je dobro za izlet po makadamskih poteh. Sedež je nekaj vmes med udobnostjo in »športnostjo«, a ne skrbite, še vedno so zelo udobni. Na okvirju takih koles so že nastavki, s pomočjo katerih boste po potrebi lažje privijačili prtljažnike oziroma nosilce, zaščitne strehice in komplet luči. Če boste vse to namestili, boste treking kolo lahko spremenili v potovalno kolo, s katerim se boste lahko podali na malce daljše izlete.
V preteklosti se je pri nakupu kolesa največkrat zataknilo glede velikosti. Da, velikost kolesa je tako pomembna, kot je pomembna prava velikost čevljev ali hlač. Danes vam ni treba skrbeti za to, ker so vsi prodajalci že tako strokovno podučeni glede tega, da boste skoraj zagotovo dobili kolo po meri. Tudi proizvajalci sami zraven koles pošiljajo tudi ustrezne mere koles glede na mere samega kupca, tako da je skrb zares odveč.