Navdušili Irce, oni pa nas
Prejšnji konec tedna je v irskem mestu Carlow nastopal škofjeloški Godalni orkester Arseia pod vodstvom Armina Seška, v delegaciji pa so ob županu Igorju Drakslerju sodelovali tudi nekateri drugi predstavniki občine Škofja Loka ter Glasbene šole Škofja Loka.
Sodelovanje med Škofjo Loko in Carlowom, mestom z nekaj več kot 20 tisoč prebivalci, nekaj čez 80 kilometrov jugozahodno od Dublina, poteka že od leta 2003. Pobuda za sodelovanje je rezultat udeležbe slovenske ekipe, med njimi tudi škofjeloške, na Svetovnih igrah specialne olimpiade na Irskem. Že naslednje leto so tudi Irci tekmovali na specialni olimpiadi na Starem vrhu. Želja po sodelovanju je obrodila tesne vezi med obema mestoma, vrstila so se srečanja na gospodarski ravni, fotografi Foto kluba Anton Ažbe so razstavljali v Carlowu, njihovi irski kolegi v Škofji Loki, sredi letošnjega marca je v Škofji Loki nastopil Mladinski orkester iz Carlowa pod vodstvom Majelle Swan, prejšnji konec tedna pa so obisk in koncertni nastop vrnili tudi mladi glasbeniki Godalnega orkestra Arseia iz Škofje Loke pod vodstvom Armina Seška.
Oba orkestra sta v soboto nastopila v novozgrajenem kulturnem hramu mesta Carlow, imenovanem Visual, v okviru katerega je center za sodobno umetnost in gledališče George Bernard Shaw. V prvem delu koncerta je Carlow Youth Orchestra predstavil raznolik program skladb od klasičnih mojstrovin, kot je Holstova Planeti do glasbe iz muzikalov, kot so Karibi s piratov, Levji kralj, Nesrečniki, Misija nemogoče … Prav slednjim mladi irski glasbeniki zadnje čase posvečajo največ pozornosti. Godalni orkester Arseia je v nadaljevanju navdušil s skladbami Jesenj Petra Šavlija, kjer sta se kot solistki predstavili mladi Seškovi hčeri Ana in Kaja, Romunskimi plesi Bele Bartoka in Sarasatejevo skladbo Navarra, v kateri sta briljirali solistki Živa Ciglenečki in Ana Dolžan. Za zaključek so mladi godalci, približno polovica jih prihaja iz Škofje Loke, polovica pa iz Ljubljane, navdušili z vsemi štirimi stavki Male nočne glasbe slovitega W. A. Mozarta. Naši glasbeniki so doživeli izjemen aplavz skorajda polne dvorane in po koncertu tudi številne čestitke tako ljubiteljev kot poznavalcev godalne glasbe. Oba orkestra sta v nadaljevanju zaigrala skupaj v skladbah, v katerih smo prepoznali glasbo, ki jo slišimo ob irskih plesih in slovenske plese iz naše glasbene zakladnice. Škofjeloški orkester je v nedeljo zaigral tudi med sveto mašo in po njej v carlovški katedrali.
Če so Irce navdušili naši glasbeniki, so nas Irci vsak dan znova navduševali s svojo izjemno gostoljubnostjo in prijaznostjo ter željo po tkanju novih vezi med ljudmi obeh mest. Tako ni manjkalo pogovorov in dogovorov med predstavniki občine, škofjeloško delegacijo je vodil župan Igor Draksler, v njej pa sta bila še mag. Andreja Megušar, ki med drugim skrbi za mednarodno sodelovanje, ter občinski svetnik Borut Bajželj. Glasbene vezi sta z Irci tkala ravnatelj Glasbene šole Škofja Loka Peter Kopač in njegova pomočnica Karin Garb. Irci, sedanji župan Des Hurley, v kratkem novi župan Walter Lacey, šef občinske uprav Joe Waters, predvsem pa neutrudni Dermot Mulligan so nam predstavili tudi nekatere zanimivosti Carlowa in okolice, ob novem kulturnem centru tudi tako imenovane sensorične vrtove tamkajšnjega Delta centra, izvedeli pa smo tudi, kakšni so njihovi bodoči načrti na gospodarskem in kulturnem področju ter predvsem, kje tudi v prihodnje vidijo sodelovanje med obema občinama, ki bosta v prihodnje tudi uradno stopili na pot pobratenja.