Kot bi jih poslal bog
Tako o negovalkah, ki skrbijo za ostarele in bolne na domu, pravi Frančišek Rajgelj, z njim pa se strinja tudi okoli 150 oskrbovancev v občinah Kranj, Naklo in Šenčur, ki so trenutno odvisni od tridesetih oskrbovalk.
Pomoč na domu je storitev, ki jo pri kranjskem domu upokojencev izvajajo zadnjih štirinajst let, zametke pa ima že v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, ko so uvedli tako imenovano nego na domu. Kasneje je pomoč na domu zamrla, saj so uporabniki šteli oskrbovalke kot čistilke, ne pa kot pomočnice onemoglim.
Znova je pomoč na domu zaživela leta 1996, ko so te storitve najprej izvajali javni delavci, nato pa je delo postalo vse bolj strokovno. Z veliko dobre volje, učenja, znanja in strokovnosti ter z izrednim posluhom občin je pomoč na domu prerasla v profesionalno dejavnost na visoki strokovni ravni, letos pa je deset let, odkar sta Mestna občina Kranj in občina Naklo pristopili k pogodbenemu sodelovanju in sofinanciranju te storitve. Pred sedmimi leti se je pridružila še občina Šenčur. Kot pravi direktorica Doma upokojencev Kranj Zvonka Hočevar Šajatovič, trenutno njihova enota Centra za pomoč na domu šteje osemindvajset oskrbovalk, poleg njih pa še koordinatorko, vodja pomoči na domu pa je Simon Strgar. Dnevno v povprečju obiščejo kar 150 uporabnikov.
»Žena je zjutraj rekla, da ne bo vstala, ker je tako bolna. Ko pa je prišla Nataša, je takoj vstala. Negovalke so res izjemne, jaz pravim, da jih je poslal bog. Brez njih si ne morem več predstavljati življenja,« pravi Frančišek Rajgelj, eden izmed oskrbovancev, ki so se z veliko hvaležnostjo udeležili slovesnosti ob odprtju novih prostorov in garderob, ki jih od aprila uporabljajo socialne oskrbovalke. Dobili so jih tudi s pomočjo kranjske občine, ki je hišniku zagotovila neprofitno stanovanje v bližini, hišniške prostore v Domu upokojencev pa so preuredili za potrebe Centra za pomoč na domu. Prav tako so preuredili park, v skupno prenovo pa so vložili okoli 45 tisoč evrov.