Branko Dragan

Kako dobro slišite

Vplive in posledice okvare sluha ravno prizadeti pogosto podcenjujejo in odlašajo z obiskom zdravnika. Dlje časa ko mine od začetka naglušnosti, težje se je privaditi slušnemu aparatu. Slušni aparat je dragocen medicinsko tehničen pripomoček, ki je z napredkom tehnologije postal pravi mali računalnik.

Čeprav zastarele stigme izgubljajo na pomenu, se zdi, da si nekateri ljudje zaradi sramu še vedno težko nadenejo slušni aparat. To je verjetno tudi poglavitni razlog, da, kljub temu da slabše slišijo, odlašajo z obiskom pri zdravniku. »Raziskave kažejo, da ljudje z izgubo sluha v povprečju čakajo od sedem do devet let, preden se posvetujejo z zdravnikom. Številni ga še pogosto povezujejo z invalidnostjo, predsodkom »zdaj sem pa res star«. Ne obrnejo tega sebi v prid, da jim bo aparat le koristil. Tehnologija je v zadnjem desetletju tako napredovala, da so slušni aparati postali pravi mali računalniki,« je poudaril Branko Dragan, direktor podjetja Neuroth slušni aparati. Trditev, da so slušni aparati nerodni, da neprestano piskajo, da so tista »bež banana« za ušesom, preprosto ne drži.

Analogne slušne aparate so nadomestili digitalni. Potencialne uporabnike seveda zanima cenovni standard, ki ga priznava zdravstvena zavarovalnica.

»Zavarovalnica še vedno loči standardne slušne aparate in digitalne slušne aparate, čeprav so oboji digitalni. Klasifikacija je stara trinajst let in je preživeta: do standardnega slušnega aparata je upravičen vsak zavarovanec, za katerega ORL specialist ugotovi, da ga potrebuje, do digitalnega slušnega aparata pa so upravičeni otroci in mladi do dvajsetega leta. Seveda pa lahko vsak na svojo željo ter proti doplačilu dobi »nadstandardni slušni aparat«. Že standardni slušni aparat omogoča naglušni osebi boljšo komunikacijo z drugimi, boljši slušni aparati pa omogočajo več razumevanja v kompliciranih zvočnih situacijah.«

Kakšna je pot do slušnega aparata?

»Takoj ko opazite, da imate problem s sluhom, obiščite osebnega zdravnika, ki vam bo dal napotnico za pregled pri specialistu ORL. Če le-ta ugotovi problem s sluhom, ki se ne da pozdraviti z zdravili oziroma operacijo, vam bo izdal naročilnico za test s slušnimi aparati. Testiranje traja najmanj štirinajst dni. Po tej preizkusni dobi se naredi še test s slušnimi aparati in če se ugotovi izboljšanje razumevanja, specialist ORL napiše naročilnico za izdajo slušnega aparata.

Po obliki ločimo za-ušesne in v-ušesne slušne aparate. Izbor slušnega aparata naredimo z upoštevanjem več parametrov: po stopnji naglušnosti, obliki in velikosti sluhovoda, kako močno se izloča ušesno maslo, način življenja uporabnika (v kakšnih zvočnih okoljih se uporabnik giblje), možnost upravljanja s slušnim aparatom ... Ko se slušni aparat izbere, se ga programira po uporabnikovih potrebah.«

Kako je s trajnostno dobo?

»Po trajnostni dobi, ki jo predpisuje zavarovalnica, mora slušni aparat zdržati vsaj šest let. To je relativno dolga doba. Material je sicer enak pri standardnem in dražjem aparatu, razlika pa je v čipu, ki je v slušnem aparatu. Življenjska doba je odvisna tudi od tega, kako ravnaš z aparatom, vsaj enkrat na leto ga je treba prinesti na servis. Morda so bili slušni aparati pred dvajsetimi leti res bolj vzdržljivi, vendar pa so današnji človeku veliko bolj prijazni. Nekatere blagovne znamke nudijo že nano premaze, ki odbijajo vlago, potenje, kožno maščobo. Današnji slušni aparati – nosili naj bi se dvanajst ur dnevno, 365 dni v letu - morajo zdržati v bistveno hujših okoliščinah glede na spremenljive vremenske okoliščine. Obstajajo določeni pripomočki, ki podaljšajo življenjsko dobo, kot so posebna čistila za ušesni vložek, sušilne tablete ali električni etuiji, ki aparat sušijo ponoči …«

Kaj še odlikuje sodobne slušne aparate?

»Opremljeni so s tehnologijo, ki bistveno zmanjšuje piskanje. Večina slušnih aparatov deluje samodejno, ravnanje z njimi je enostavno. Novejši slušni aparati imajo tudi to lastnost, da so povezljivi z drugimi tehničnimi aparati, kot so mobilni telefon, televizija, MP3. Pri boljših aparatih slušni aparat že sam prepozna situacijo, v kateri se nahaja uporabnik, na primer izloči moteči hrup iz ulice.

Obstajajo tudi dizajnerski produkti, na primer zaušesni slušni aparat v obliki delte, mogoče jih je dobiti tudi v različnih barvnih kombinacijah. Najnovejša storitev, vsaj naša, pa je zavarovanje slušnih aparatov, podobno kot kasko zavarovanje pri avtomobilu.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Medvode / torek, 20. maj 2008 / 07:00

Nova hiša otrok na Senici

Na Senici so odprli dva dislocirana oddelka Vrtca Medvode. Na sprejem v vrtec čaka še skoraj sto otrok. Prihodnje leto se obeta gradnja vrtca v Smledniku.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 8. marec 2013 / 07:00

Čas za podajo letnih poročil

Približuje se rok za oddajo podatkov iz letnih poročil. Na Gorenjskem kar 16 tisoč zavezancev, ki morajo predložiti letno poročilo.

Splošno / petek, 8. marec 2013 / 07:00

Slovenski kardinal bo volil novega papeža

Slovenski kardinal Franc Rode je med 115 kardinali, ki bodo ta mesec volili novega papeža. Z njim smo se pogovarjali o zapuščini dosedanjega papeža Benedikta XVI. in o nalogah novega.

GG Plus / petek, 8. marec 2013 / 07:00

Vaš razgled

Kronika / petek, 8. marec 2013 / 07:00

Roparja pozvonila na vratih

Kranj - V sredo okoli 18. ure sta neznana moška na Smledniški cesti v Kranju poskušala oropati 30-letno domačinko. Policistom je razložila, da se je okoli 18. ure oglasil hišni z...

Prosti čas / petek, 8. marec 2013 / 07:00

Video "začinili" s plesom ob drogu

Na Bledu so minuli konec tedna snemali videospota za dve skladbi, ki sta nastali v okviru glasbenega projekta Afrika-Slovenija - The Arsov-Bel project.