Neznani avtor dobil ime
V začetku leta so na Škofjeloškem gradu obnovili muzejski hodnik, ki povezuje upravni del muzeja z muzejskimi zbirkami. Tudi oljna slika, stara skoraj tristo let, je končno dobila avtorja, Franza Ignaza Flurerja.
V začetku letošnjega leta je bil Loški muzej dober mesec, vse do slovenskega kulturnega praznika, 8. februarja, zaprt. Lotili so se namreč prenove hodnika, ki povezuje upravni del muzeja z dostopom v vse muzejske zbirke in grajsko kapelo ter galerijo v jugozahodnem delu gradu. »Sprva smo hodnik želeli zgolj prebeliti, potem pa smo skupaj z mojstri ugotovili, da bo potrebno odstraniti ves stari belež, kar bržkone ni bilo opravljeno že kakih petdeset let,« je povedala direktorica muzeja Jana Mlakar: »Pod beležem smo naleteli na kamnite okenske okvirje, za katere smo po kasnejšem raziskovanju in restavriranju ugotovili, da gre za okvirje, na katerih so bila pritrjena vrata, ki so zapirala dostop do kaminov v notranjosti grajskih prostorov. Kurjenje je namreč potekalo z zunanje strani grajskih sten.« Okvire so temeljito očistili, jih dali peskati in restavrirati, hkrati pa so prepleskali tudi celoten hodnik ter na novo uredili električno napeljavo in namestili nove reflektorje, s čimer so posodobili razsvetljavo tega prostora.
Hodnik odslej ni zgolj hodnik, ampak je tudi lep razstavni prostor, kjer so na ogled predvsem likovna dela iz 18. in 19. stoletja, ki so v hodniku bodisi že bila oziroma so jih prinesli iz drugih delov gradu oziroma iz depojev. Desno za centralnim vhodom v grad je razstavljena oljna slika, za katero je doslej veljalo, da je neznanega avtorja. »K sodelovanju smo povabili specialista za baročno slikarstvo, dr. Ferda Šerbelja iz Narodne galerije, ki nam je pomagal avtorizirati nekatera likovna dela, med njimi na naše veliko veselje tudi oljno sliko velikega formata, ki je bila doslej opredeljena kot delo neznanega avtorja. Šerbelj je bil takoj ko je sliko videl, prepričan, da gre za delo avstrijsko nemškega baročnega slikarja Franza Ignaza Flurerja (1688-1742),« je navdušena Mlakarjeva. Slika Popotniki v gorski pokrajini naj bi nastala okrog leta 1720, v teh časih pa je slikar Flurer naslikal tudi nekaj del za grofe Attemse, ki so imeli posest v Sloveniji, pa tudi nekaj fresk, na primer v Brežicah. Med drugim so tu tudi delo Valentina Metzingerja, Fortunata Berganta, pa slika iz delavnice Leopolda Layerja …
Kopije in originale srednjeveških fresk iz cerkva v Crngrobu, na Suhi in Križni gori so prenesli v prenovljeni jugozahodni stolp, kjer se odlično ujamejo s prostorom in obokanimi stropi. V spodnjem delu stolpa, kjer je tudi izhod na dvižni most bodo razstavljena dela sodobnih loških likovnih ustvarjalcev.