Čakajo na dr. Valentina Inzka
Zbor narodnih predstavnikov je konec marca sprejel odstop vodstva Narodnega sveta koroških Slovencev, predlog predsedstva za razpustitev organizacije pa so delegati zavrnili.
Menili so, da mora Narodni svet po 60 letih uspešnega delovanja v dobro slovenske narodne skupnosti na Koroškem ostati, vendar se mora pod novim vodstvom učinkoviteje organizirati ter sprejeti modernejše oblike političnega delovanja. Narodni svet si mora še naprej prizadevati za uvedbo in demokratično izvolitev skupnega predstavniškega telesa, v katerem bodo predstavniki političnih organizacij Slovencev na Koroškem. To pričakuje tudi Republika Slovenija, ki je letos zmanjšala pomoč političnim organizacijam, za druge dejavnosti Slovencev na Koroškem pa je ostala vsota enaka. Zmanjšanje pomoči je bil eden od razlogov za predlagano razpustitev organizacije. V ponedeljek, 19. aprila, se je zbor narodnih predstavnikov znova sestal, vendar novega vodstva še ni izvolil. Za novega predsednika so predlagali znanega koroškega Slovenca iz Sveč, izkušenega diplomata, nekdanjega avstrijskega veleposlanika v Ljubljani in sedanjega visokega predstavnika mednarodne skupnosti v Bosni in Hercegovini dr. Valentina Inzka, ki se za prevzem nove dolžnosti še ni odločil. Do izvolitve novega vodstva bodo Narodni svet vodili dosedanji predsednik Karel Smolle, generalna sekretarka Angelika Mlinar in predsednik zbora narodnih predstavnikov Jože Wakounig.
Mnenja o skupnem zastopstvu so še naprej različna. Medtem ko je Narodni svet koroških Slovencev zanj, za Zvezo slovenskih organizacij skupno zastopstvo ni potrebno. Predsednik, podpredsednica in tajnik Zveze slovenskih organizacij Marjan Šturm, Ana Blatnik in Valentin Sima ter poslovodja Slovenske prosvetne zveze Janko Malle so na konferenci za novinarje v Ljubljani povedali, da ima slovenska narodna skupnost na Koroškem resnejše probleme od skupnega zastopstva, za katerega tudi ni formalnopravne osnove. Predsednik Skupnosti Slovencev na Koroškem Bernard Sadovnik je za ustanovitev javnopravnega zastopstva Slovencev na Koroškem, vendar mora zvezna vlada ustrezno spremeniti zakon o narodnih skupnostih.