Jeseniška glasbena šola se je predstavila tudi s klavirskim triom, v katerem so v navdušenje občinstva muzicirali Špela Medja (violina), Vita Mesec (klavir) in Bor Beguš (violončelo). (Foto: Gorazd Kavčič)

Mladi glasbeniki vsem v ponos

V sredo je bilo v Kristalni dvorani Sokolskega doma v Škofji Loki že tradicionalno 36. srečanje glasbenih šol Gorenjske in zamejstva. Mladi glasbeniki so dokazali, da je gorenjsko glasbeno šolstvo v odlični formi.

»Odlično. Kadar mladi glasbeniki igrajo tako dobro, kot smo jih lahko slišali danes na tem koncertu, pa res ni težko pisati o tem,« je v mojo novinarsko žilico dregnil nekdanji ravnatelj škofjeloške glasbene šole Valentin Bogataj. In prav je imel. Tokratni koncert je s svojo profesorsko ekipo pripravil njegov naslednik Peter Kopač, srečanje namreč vsako leto pripravi ena izmed sodelujočih šol, ki je uvodoma povedal, da prav dolgoletna tradicija potrjuje, da je bila odločitev za tovrstno sodelovanje med gorenjskimi in obema zamejskima šolama pred mnogo leti še kako na mestu. Poleg učencev vseh petih gorenjskih glasbenih šol iz Škofje Loke, Kranja, Tržiča, Radovljice in Jesenic so se tudi tokrat predstavili tudi učenci iz obeh zamejskih glasbenih šol s slovenskim jezikom, Tomaž Holmar iz Ukev v Kanalski dolini in Glasbene šole Celovec. Na koncertu smo poslušali zelo raznolik repertoar, ki so ga pripravili v posameznih šolah, od solističnih nastopov do komornih skupin in orkestra ob zaključku. Če so učenci klavirja iz Italije predstavili dela Schumanna in Chopina, katerih 200-letnico rojstva beležimo letos, in nas je iz celovške šole navdušil Christian Lausegger, so gorenjski mladi glasbeniki razveseljevali poslušalstvo z vsako točko posebej.

Težko bi koga izpostavljali, pa vendar med vsemi je bilo veselje poslušati tudi klavirski trio z Jesenic s skladbo J. Haydna, mladega violončelista Andija Pogačnika iz radovljiške šole, pa Tržičane z violistko Ano Zupan, trobentačem Gašperjem Žlindro in odličnim Rokom Zupančičem, ki je igral na diatonično harmoniko. Kranjčani so se predstavili z učenko klavirja Mojco Ančimer in komorno skupno v »antičnem stilu«, v kateri so igrali flavtistka, kitaristka, harfistka in violončelistka. Zaključek je pripadel Ločanom, kitarskemu orkestru z mentorjem Denisom Kokaljem, Jazz je kul bendu, ki ga je iz učencev različnih instrumentov sestavil Jaka Strajnar, in v zaključku z Mozartovo malo nočno glasbo, v odlični izvedbi godalnega orkestra, ki ga vodi profesor violine Armin Sešek. Z eno besedo – bravo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sreda, 25. december 2019 / 18:47

Jože Mrgole je častni krajan Struževega

Listino s priznanjem mu je v nedeljo izročil predsednik krajevne skupnosti Tomaž Sajovic.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 25. februar 2011 / 07:00

Razglasili najboljše plesalce

Plesna zveza Slovenije je minuli teden v Festivalni dvorani v Ljubljani podelila nagrade in razglasila najboljše plesalce za leto 2010.

Prosti čas / petek, 25. februar 2011 / 07:00

Sproščeno in brez balasta

V nedeljo se bo deset glasbenih izvajalcev potegovalo za nastop na letošnji Evroviziji v nemškem Düsseldorfu.

Prosti čas / petek, 25. februar 2011 / 07:00

Včasih je luštno b´lo

Najprej smo v petek obiskali dobrodelni koncert na Kokrici, potem smo se ustavili na Stavrosovem nastopu, v soboto pa obiskali še Košnikovo gostilno in prisluhnili Gašperjem s prijatelji v Preddvoru.

Zanimivosti / petek, 25. februar 2011 / 07:00

Dnevom narodnih noš mednarodni status

Kamnik - Dnevi narodnih noš in oblačilne dediščine, ki so jih lani jeseni v Kamniku organizirali že štiridesetič, so pridobili status mednarodnega folklornega festivala. Tako so...

Nasveti / petek, 25. februar 2011 / 07:00

Je bila res na jedilniku Aleksandra Velikega?

Kakšna jed? Katera jed? Če bi se odpravili s karavano na Svilno cesto, bi to trdili marsikje v Uzbekistanu, v Samarkandu, v Buhari in še kje, kjer radi pripravljajo plov, turško pilav....