Pomlad godalnih orkestrov
V petek in soboto je v Radovljici potekala 9. revija godalnih orkestrov slovenskih glasbenih šol. V 36 orkestrih se je predstavilo okrog tisoč mladih glasbenikov.
V prelepi baročni dvorani radovljiške Graščine že dolgo ni bilo tako živahno kot v petek in soboto, ko je v njej gostovalo skoraj tisoč mladih glasbenikov iz vse Slovenije. V radovljiški glasbeni šoli so namreč v sodelovanju z Zvezo slovenskih glasbenih šol pripravili že 9. revijo godalnih orkestrov slovenskih glasbenih šol. Podobno srečanje so v Radovljici pripravili že pred dvema letoma, takratno dobro vzdušje in odlična organizacija pa sta pristojne na zvezi prepričali, da se tudi letos podajo v središče Gorenjske. »V dveh dneh je nastopilo kar 36 orkestrov iz vse Slovenije, kar je skoraj polovica več kot pred dvema letoma. To kaže, da se orkestrska igra spet vrača v glasbene šole tudi kot obvezni predmet. Revija nima tekmovalnega značaja, zato se je vsak orkester predstavil s programom, ki ga je sam izbral, to pa je zagotovo pripomoglo k še boljšemu muziciranju in tudi splošnemu vzdušju, ki smo mu bili priča na vseh štirih koncertih, ki so se zvrstili v teh dveh dneh,« je povedala ravnateljica Glasbene šole Radovljica Marija Peternel. Tako v petek kot v soboto sta bila na sporedu po dva koncerta, eden dopoldne, drugi popoldne in prav na vseh koncertih je bila baročna dvorana v treh četrtinah polna poslušalcev.
Med številnimi godalnimi orkestri iz vse Slovenije je nastopilo tudi sedem orkestrov iz gorenjskih glasbenih šol. Sam sem poslušal petkov popoldanski koncert, ko sta bili najavljeni tudi obe najboljši zasedbi, Veliki godalni orkester GŠ Škofja Loka pod vodstvom Armina Seška, in godalci Glasbenega ateljeja Tartini iz Ljubljane pod vodstvom Vlada Repšeta. Obe zasedbi sicer sestavljajo predvsem dijaki srednje glasbene šole in študenti akademije in tako pričakovano izstopata od drugih. Če so prvi to dokazali z odlično izvedbo Mozartove Male nočne glasbe, so Tartinijevci navdušili s Pergolesijevo Concertini št. 1 v G- duru. Pozitivno presenečenje je pripravil Godalni orkester GŠ Kranj, ki ga drugo leto vodi Tomaž Pinter. Ob pravem izboru skladb je orkester odlikovala doživeta izvedba. Več kot tridesetčlanski godalni orkester je s spremljajočimi instrumentalisti navdušil s 1. stavkom Wagenseilovega Koncerta za harfo in orkester, še burnejši aplavz pa je sledil po drugi skladbi Haydnovi Kindersimfonie.
»Čuti se, da je pred tremi, štirimi leti v slovenskem glasbenem šolstvu padla odločitev, da morajo tudi kot obveza znova zaživeti godalni orkestri. Glasbene šole so bile doslej razen redkih centrov, kjer že tradicionalno gojijo orkestrsko glasbo, zelo revne z godalnimi orkestri,« je povedal strokovni poslušalec orkestrov Nikolaj Žličar in dodal, da je to, da srečanje ni tekmovalnega značaja, prednost, ker ne gre za zbiranje točk in bolj ali manj sijoče medalje, hkrati pa je razpoznati željo po uspehu, saj se tako dirigenti kot mladi glasbeniki želijo dokazati, in so v svoje nastope vložili največ, kar zmorejo. »Orkestri so presenečali z izvrstnimi interpretacijami.« Revijo sta spremljala tudi predsednik Zveze slovenskih glasbenih šol Anton Savnik in svetovalka na Ministrstvu za šolstvo in šport Marija Gregorc, ki sta ob koncu prireditve izrazila zahvalo tako organizatorjem kot nastopajočim.