Dajte mi plačo! Lačen sem!
Tako protestira bosanski državljan Jovica Cvijić, ki je več kot dve leti dobival manjšo plačo od obračunane in precej manjšo, glede na opravljeno delo. Samostojni podjetnik Vitomir Čelić to zanika, odpustil naj bi ga zaradi nevestnega dela in neupravičene odsotnosti z dela.
Kranj – Zgodbe o zlorabah tujih delavcev ne potihnejo. Ko je Jovica Cvijić opozoril delodajalca, da naj mu izplača zaostale dele plač, ga je odpustil. »Pred dvema letoma in pol me je Vitomir Čelić, sicer sosed v Bosni, zaposlil kot samostojni podjetnik v podjetju Bagat. Zaradi njega sem lahko prišel na delo v Slovenijo,« srečen začetek zgodbe opisuje Cvijić, sedaj opeharjeni tuji delavec. Le na začetku je delal pri njem, nato ga je 'posodil' podjetju Kačar Mont, ta pa mariborski Surovini, delo pa opravljal v Ljubljani. Vedno vsaj dvesto ur, velikokrat tudi po 250 ur na mesec (vse podatke je dokazoval z listinami).
Protest zaradi dolga
»Na Surovini so redno potrjevali mojo prisotnost na delu, delodajalec pa mi je obračunaval le po 160 ur, pa še tega mi ni v celoti izplačal,« pojasnjuje Cvijić, ki je bil tiho, saj ga je bilo strah, da izgubi delovno vizo. Osebno vizo je prejel po dveh letih, ko se je tudi opogumil in delodajalcu oziroma njegovi knjigovodkinji pokazal izračun: od 18.500 evrov obračunanih plač mu je Čelić izplačal le deset tisoč evrov, tudi približno 1700 nadur je izpuhtelo v zrak. Le dva dni po prošnji za izplačilo zaostalih plač je v roke dobil odpoved.
Celić po drugi strani trdi, da mu je izplačal vse plače, dolžan mu je le januarsko, ko je delal manj kot mesec: »Odpoved je dobil, ker so mi iz Surovine sporočili, da se dogajajo tudi kraje, in ne le zato, ker ga ni bilo na delo takrat, ko bi moral biti.« »Odpustil naj bi me zaradi nevestnega dela, češ da se 24. in 26. decembra nisem zglasil na delu. Evidence pravijo drugače,« pa pojasnjuje Cvijić, ki je delodajalca prijavil inšpektorju (ta je takoj ugotovil sum očitne kršitve delovnopravne zakonodaje) in ga prek brezplačne pravne pomoči tudi tožil na delovnem sodišču.
Ne upošteva sodbe
»Izredna odpoved je nezakonita, delodajalec ga mora vzeti nazaj na delo in povrniti zaostale plače,« se glasi razsodba, ki pa je Čelić ne upošteva. Pravi, da je zamudil na sodišče, saj je bil takrat na obisku pri bolnih starših v Bosni: »Ni me bilo, oni pa so kar odločili, da ga moram vzeti nazaj. Podjetje gre tako ali tako v likvidacijo, račun je blokiran, le še davčne dolgove moram poravnati. Enostavno ga ne morem več vzeti nazaj.« Tudi zato se je opeharjeni bošnjaški delavec odločil za protest in na avto nalepil napis: »Vitomir Čelić, Bagat s. p., dajte mi mojo plačo! Lačni smo!«
Parkiran pred sedežem njegova podjetja na Ulici Tuga Vidmarja v Kranju je čakal na delodajalca, ki pa mu je, po njegovih besedah, grozil in potrgal napise z avta. Cvijić se je zaprl v avto in poklical policijo. »Ne vem, kaj lahko še pričakujem, saj sem se obrnil na številne inštitucije. Vse je jasno, odločilo je tudi sodišče. Brez plače sem, zato ne vem, kako bom preživel družino. Najverjetneje bom moral 1. maja še iz stanovanja,« pojasnjuje. Od januarja do danes so shajali s privarčevanim denarjem od prodaje premoženja v Bosni.
Po drugi strani Čelić pravi, da se z nekdanjim sodelavcem ne more več pogovarjati: »Ni mi všeč, da mi že deset dni dela 'reklamo' pred mojim stanovanjem. Pa vendar, tudi če bi mu želel plačati, kot je odločilo sodišče, ne morem. Tudi sam moram trdo delati, da sploh lahko preživim.« Tako delodajalec, ki ne spoštuje sodbe sodišča, na račun Jovice Cvijića pa je povedal še nekaj krepkih in tudi, da je zaradi njega izgubil zaslužek.