Italijan, Bosanec in Slovenka
Z množičnim prizorom na Prvomajskem trgu v Piranu se je nadaljevalo snemanje novega slovenskega celovečernega filma Piran - Pirano režiserja in scenarista Gorana Vojnovića. Sosedje pa so v Ljubljani dobili svoj lokal.
Ravno na prvega aprila se je z množičnim prizorom osvoboditve Pirana nadaljevalo snemanje celovečernega filmskega prvenca režiserja in scenarista Gorana Vojnovića Piran – Pirano. Gorana sicer širša javnost pozna po kolumnah, kot režiser dela na Televiziji Slovenija, najbolj pa ga je proslavil njegov literarni prvenec pred dvema letoma Čefurji raus. Knjiga je doživela tudi odrsko predstavitev.
Pogled na sceno v Piranu, polno statistov, oblečenih po modi iz leta 1945, je bil s perspektive leta 2010 zelo zanimiv. Snemanje in tovrstni prizori so popestrili dan številnim domačinom, pa tudi turistom.
Producent Franci Zajc (Arsmedia), ki se je podpisal tudi pod slovensko filmsko uspešnico Petelinji zajtrk, je povedal, da je snemanje zelo zahtevno in da Goran svoje delo obvlada, je kot star filmski maček.
Prva klapa filma Piran-Pirano je padla lanskega novembra v studiih Vibe filma, za snemanje v Piranu pa so predvideli dvajset snemalnih dni. V kinematografih naj bi ga gledali že jeseni. Scenarij za film je od začetne ideje do zadnje verzije nastajal kar štiri leta, govori pa o prepletu treh življenjskih usod. Italijan Antonio, Bosanec Veljko in Slovenka Anica so v II. svetovno vojno zašli kot otroci in so bili - vsak po svoje - njene žrtve. Pol stoletja kasneje njihova kratka skupna pot v zadnjih dneh vojne, polna strahu, obupa, ljubezni in mnogih drugih nedoumljivih čustev, spet oživi, ko se Antonio pred smrtjo vrne v Piran, da bi še enkrat videl svojo rojstno hišo.
V mednarodni igralski zasedbi igrajo Boris Cavazza, Mustafa Nadarević, Moamer Kasumović, Nina Ivanišin, Peter Musevski, Francesco Borchi, Marko Sosič in mnogo drugih.
Scenarist in režiser Goran Vojnović pravi: »Pri snemanju prizorov, v katerih nastopa hkrati osem igralcev in sto statistov, se najlepše vidi očarljiva kompleksnost filmskega ustvarjanja. Takrat režiser postane komaj opazni delček številne ekipe in pomaga mu le zaupanje v sodelavce, skupna predanost projektu in ljubezen do filma. Pa malo sreče z vremenom.«
Sosedje pa so v Ljubljani dobili svoj lokal. Pravi 'wunderbar'. Nadaljevanka Lepo je biti sosed je pri slovenski publiki doživela dober odziv in se je kar obdržala na malih ekranih, sedaj pa so sosedje dobili še svoj lokal. Takšen, da se v njem oglasite lahko tudi vi. In glede na odziv Damjana Murka, ki se je odprtja udeležil v družbi svoje žene Maje ter izrazil veselje, da bo mogoče koncertiral pred lokalom, bo, kot kaže, v sosedskem lokalu (in pred njim) zelo živahno.