Red za taksiste
Kranjska občina še nima odloka o prevozih z avtotaksijem, kar povzroča precej slabe volje tudi med taksisti.
Kranj – Alem Demjanovič, ki opravlja prevoz s taksijem na območju kranjske občine, je opozoril na nekaj problemov, s katerimi se srečuje pri opravljanju dejavnosti: »Občina Kranj nima odloka, ki bi urejal to dejavnost, premalo je urejenih postajališč za taksije, glede na število licenc, neurejene so razmere glede cen storitev.« Še posebej pa je opozoril: »Pred Planetom Tuš v Kranju ne smem dlje časa čakati na stalno stranko, ker z Engrotušem nimam sklenjene pogodbe. S tem se ne strinjam in pridem po stranko, če me pokliče, ter s tem tvegam, da me fotografirajo varnostniki zaradi motenja posesti.« Vodja odnosov z javnostjo pri Engrotušu Anja Marjetič je povedala: »Nobeni od taksi-služb ne omejujemo delovanja na območju Planeta Tuš Kranj, kar pomeni, da se lahko naši gostje pripeljejo in odpeljejo z izbrano taksi službo, jo po svoji izbiri naročijo in počakajo na dogovorjenem mestu. Parkirni prostor za daljše čakanje pa je rezerviran za taksiste Taksi službe Kranj.« Sekretar sekcij pri Obrtni zbornici Slovenije Igor Pipan o tem primeru razmišlja takole: »Taksi je javni prevoz, in če je na ta način možno zadevo urejati v Sloveniji, bomo počasi prišli do tega, da bo vsak center, vsaka ulica in trgovina imela svojega taksista. Nimam razloga, da bi dvomil o lastništvu parkirnega prostora, ne vem pa, če je prostor zaseben v tem smislu, da se zapoveduje na način »ti ja, ti ne«. Parkirišče je javno, saj je urejeno s prometnimi znaki.« Pipan je še dodal, da Zakon o prevozih v cestnem prometu ureja prevoze s taksiji in določa vstopne pogoje za opravljanje te službe in pravila igre: »Licenca je državna, nekatera pravila pa se lahko določijo tudi na ravni lokalne skupnosti.«
Koordinator sekcije taksistov pri Območni obrtni zbornici Kranj Vid Lužija je povedal: »Ker še nimamo odloka, na območje Kranja in okolice, kjer je približno trinajst taksijev, prihajajo tudi taksisti iz drugih območij, celo iz Ljubljane. Odlok je nujen in nadzor prav tako. Naj se tudi opredeli, kaj pomeni lojalna konkurenca, naj se določi spodnja meja, ki taksistom ne prinaša izgube, in zgornja meja, ki za stranko ni oderuška. Taksisti Taksi službe v Kranju postajališče imamo na avtobusni postaji, smo med seboj solidarni.«
Podžupan Igor Velov pa je dejal: »Tudi name se je v zadnjem času obrnilo več taksistov z razlogom, da taksi-služba v Kranju ni urejena, da prihaja do raznih nepravilnosti. Sem za to, da to področje uredimo z odlokom, kot primer dobre prakse sem pogledal, kako imajo to urejeno v Kamniku in v Ljubljani. Ko bo šlo gradivo na mestni svet – pričakujem, da bo to kmalu – bodo v času obravnave vsi zainteresirani imeli možnost pripomb. Ni namen občine, da bi koga omejevali ali komu na kožo pisali odlok, namen je, da se stanje uredi in da imamo taksi-službo, ki bo transparentna, prijazna do uporabnikov in bo hkrati zagotavljala tudi konkurenčnost.« Alem Demjanovič je še dejal, da bi bilo bolje, če bi bili odloki med lokalnimi skupnostmi bolj usklajeni, ker se dogaja, kot je ponazoril: »Ni problem na Bled pripeljati stranko, problem jo je počakati eno uro, ker z občino Bled nimam podpisane pogodbe.«