Tri desetletja v vlogi štorklje
Letalska policijska enota v okviru humanitarnih nalog opravlja tudi prevoze novorojenčkov v inkubatorjih; na leto jih prepelje med trideset in štirideset in tako je bilo s policijskimi helikopterji v treh desetletjih prepeljanih že okoli sedemsto nedonošenčkov.
Kranj - "Med humanitarnimi nalogami, ki jih opravlja Letalska policijska enota, pa so tudi v javnosti manj znani, a nič manj zahtevni helikopterski prevozi dojenčkov v inkubatorju," je na priložnostni novinarski konferenci poudaril vodja letalske policijske enote Robert Sušanj, ki je predstavil del vsakdanjika enaindvajsetih pilotov in petnajstih tehnikov letalcev, zaposlenih v enoti. "To delo jemljemo izjemno resno. Večkrat razmere niso idealne, prostor za pristanek pa je na meji sprejemljivega. Tudi helikopter ni idealen, saj je v najbolj osnovnem obsegu prirejen za medicinske prevoze, sicer pa je policijski. A se potrudimo. Le kadar leta res ni mogoče izvesti, ga odpovemo, v vseh drugih primerih pa prevoz izvedemo in upamo, da smo s tem komu rešili življenje."
Helikopterji slovenske policije inkubatorje prevažajo že vse od leta 1979, saj prvi prevozi dojenčkov z inkubatorjem sovpadajo s pridobitvijo helikopterjev v tem letu. Za uspešen prevoz je bilo treba za enega od helikopterjev izdelati posebno konzolo za inkubator, ki so jo tehniki letalci pred letom namestili in zavarovali v helikopterju, inkubator so kupili tudi za drugega. Za dobro delovanje inkubatorja in njegov priklop na helikopter je poskrbelo medicinsko osebje, ki je spremljalo dojenčke. Na začetku prevozov so morali premostiti tudi nekatere tehnične ovire, ki jih je povzročala specifična električna napeljava v helikopterjih. Za miren in varen let helikopterja pa so skrbeli piloti, ki so še posebej skrbno presojali vreme in se izogibali vremensko neugodnim območjem.