France Bučar

Dvajsetletnica demokratičnih volitev

Osmega aprila 1990 so bile prve večstrankarske volitve v Sloveniji, na katerih je koalicija Demos zmagala s 54 odstotki glasov.

Ljubljana - Leto prej so uzakonili politične stranke in kmalu je nastala vrsta tedanji oblasti opozicijskih strank. Prva med njimi je bila Slovenska kmečka zveza pod vodstvom Ivana Omana, za njo pa še Slovenska demokratična zveza, Socialdemokratska stranka Slovenije, Slovenski krščanski demokrati, Zeleni Slovenije, Slovenska obrtniška stranka. Konec leta 1989 so se povezale v koalicijo Demos (s predsednikom Jožetom Pučnikom) in na cvetno nedeljo, 8. aprila 1990, nastopile na prvih demokratičnih volitvah. Nasproti so jim stale stranke, nastale iz nekdanjih družbenopolitičnih organizacij: Stranka demokratične prenove, Zveza socialistične mladine Slovenije in Socialistična stranka Slovenije. Volivci so volili 240 delegatov v tedaj še tridomno skupščino: v družbenopolitični zbor, zbor občin in zbor združenega dela. Volili pa so tudi predsednika in člane predsedstva Slovenije. Za predsednika je bil takrat izvoljen Milan Kučan, njegovi protikandidati pa so bili Jože Pučnik, Ivan Kramberger in Marko Demšar. Za člane predsedstva so volivci izbrali Matjaža Kmecla, Cirila Zlobca, Dušana Pluta in Ivana Omana. Na volitvah v slovensko skupščino je zmagala koalicija Demos s 54 odstotki vseh glasov, od njenih strank pa je bila najuspešnejša SKD s 13 odstotki glasov volivcev. Sicer pa je največ (17,3 odstotka volilnih glasov) takrat dobila stranka SDP, naslednica Zveze komunistov Slovenije. Predsednik prve skupščine je postal France Bučar, prvo vlado pa je sestavil Lojze Peterle. Ena poglavitnih nalog prve demokratične oblasti je bila osamosvojitev Slovenije, potem pa se je začela spreminjati zakonodaja s ciljem spreminjanja ekonomskega sistema. Demosova vlada je zdržala dve leti, nato je razpadla, nasledila jo je vlada Janeza Drnovška. Vlada stranke LDS se je nato obdržala do leta 2004, ko je na volitvah zmagala desnica, predsednik vlade pa za štiri leta postal Janez Janša.

Dvajsetletnico prvih demokratičnih volitev v Sloveniji so v četrtek počastili s slavnostno sejo državnega zbora. Poleg predsednika Državnega zbora Pavla Gantarja je bil slavnostni govornik tudi tedanji predsednik Skupščine Republike Slovenije France Bučar. V Bruslju pa bo ta teden konferenca ob obletnici, ki jo organizira slovenska delegacija Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu v sodelovanju s Študijskim centrom za narodno spravo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / torek, 20. julij 2021 / 14:42

Nadzirajo tovornjakarje

V teku je preventivna akcija za večjo varnost voznikov tovornih vozil in avtobusov. Vozniki tovornih vozil so letos storili več prekrškov in povzročili več prometnih nesreč kot lani.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / četrtek, 9. julij 2015 / 15:53

Hvala za pravljično poroko!

Poročila sta se Ana Devayani Kersnik in Jernej Žvab. Civilni del poroke je bil v Preddvoru, cerkveni v Mojstrani, očka in mamico pa je na poroki spremljal tudi njun Jaka.

Gospodarstvo / četrtek, 9. julij 2015 / 15:41

Minister verjame v Peko

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je v petek obiskal Tržič, kjer je z lokalnimi in regijskimi gospodarstveniki beseda tekla o aktualnih izzivih pa tudi problemih v gospo...

Nasveti / četrtek, 9. julij 2015 / 15:35

Jogurtova torta v skledi

Jogurtova torta je edina sladica, po kateri v poletnih dneh raje posežem kot po sladoledu. Prepriča me predvsem s svojo osvežilno močjo in lahko prebavljivostjo. Že sama priprava je zabavna, saj jo...

Kronika / četrtek, 9. julij 2015 / 14:54

Pogojna kazen za cukanje učenca

Na Okrožnem sodišču v Kranju se je končalo ponovljeno sojenje cerkljanski učiteljici Lilijani Skubic, obtoženi surovega ravnanja z učencem. Prvič oproščena, tokrat pogojno tri mesece zapora.

Rekreacija / četrtek, 9. julij 2015 / 14:20

Turizem smo Gorenjci, 6. del

»Nisi še slišal za Zeleno kartico gosta Gorenjske? Sram naj te bo!« Ponižno sem poslušal gospoda Janeza, ki mi je pridigal po ugotovitvi, da jaz kot raziskovalec turizma na Gorenjskem pojm...