Vroča voda z Volče
Voda iz vaškega vodovoda Volča je biološko oporečna, med uporabniki, lastniki in občino pa vladajo napeti odnosi.
Volča – »Naša voda je več let onesnažena, upravljavec pa ne ukrepa,« pravi Mojca Nastran, uporabnica vode vaškega vodovoda Volča, ki ga upravlja Franc Arnolj in ne občina, ki mora sicer po zakonu zagotavljati preskrbo s pitno vodo. Hkrati se mašijo tudi cevi v hiši, še pravi Nastranova: »Pa tudi upravljavec ne sodeluje s krajani in jih ne obvešča o dejanskem stanju vode. Pravi, da ni nič narobe, v resnici pa sem bila zaradi vode večkrat bolna.«
Vodo mora prekuhavati, tudi menjava cevi (po devetih letih) je drag poseg. Ne ve, zakaj se sovaščani bojijo prenosa upravljanja vodovoda na občino, ki bi v zameno zagotavljala kakovostno pitno vodo, hkrati pa bi plačevali zgolj porabo. »Sedaj dobivamo čuden obračun, vsi plačujemo enako.« »Naša voda je predvsem moralno oporečna. Vodovod smo zgradili pred leti, z vstopom v Evropsko unijo pa so se spremenili kriteriji in je zato voda občasno nekoliko slabše kvalitete,« pojasnjuje Franc Arnolj in zavrača vse očitke o nesodelovanju s sosedi in lastniki vodovoda.
V prihodnjih mesecih bo tudi problem oporečnosti vode rešen, saj bodo za dezinfekcijo poskrbeli najprej s kloriranjem vode, nato pa z montažo UV sijalke in filtra. »Vse imamo že naročeno,« izhod vidi Arnolj, ki o brezplačnem prenosu vodovoda na občino ne želi slišati, saj so ga vaščani zgradili sami in pred leti tudi obnovili. Na občini Gorenja vas-Poljane pojasnjujejo, da je vodovod v zasebni lasti, kljub temu pa imajo določeno odgovornost.
»Notranji nadzor je pokazal, da so bili vzorci vode neskladni s predpisi, zato bo treba izvesti stalno dezinfikacijo vode, do nadaljnjega pa jo morajo vaščani prekuhavati,« je potrdila Kristina Knific iz občinske uprave. V občini je sicer 26 vodovodov, le štirje pa so javni, pri vseh pa občina plačuje analize in tudi izobraževanje upravljavcev. V večini primerov je vse v redu, le v Volči v zadnjem času prihaja do težav, med drugim tudi v komunikaciji, pravi Knifičeva: »Zato smo pripravili dva izredna sestanka, na zadnjega smo povabili vse lastnike oziroma uporabnike in jih seznanili s stanjem in zahtevami zakonov in pravilnikov.«
Do danes, 9. aprila, naj bi se lastniki odločili, ali bodo vodovod prenesli v upravljanje občine ali bo ostalo sedanje stanje. Prenos na občino bi za vaščane pomenil višjo ceno (0,2 evra na kubični meter, v prihodnosti tudi omrežnino), hkrati pa odpravil vse stroške vzdrževanja. Da voda v Volči ni le onesnažena, ampak tudi vroča, pa kažejo odzivi vseh omenjenih v članku. Arnolj nas je pozival, da naj bomo pri pripravi članka modri, na občini so prosili, če lahko pregledajo lastne odgovore, Nastranova pa dan po izpovedi, če lahko objavo umaknemo.