Sofya Shutkina in Andraž Erzin, državna prvaka v latinskoameriških plesih

Andraž Erzin in Sofya Shutkina

On prihaja z Luž, ona iz Rusije. On intenzivno pleše zadnja štiri leta, ona je plesne čevlje prvič obula pred trinajstimi leti, ko je bila stara komaj tri leta.

Prvi stik sta navezala preko spletne strani za plesalce, se prvič videla in zaplesala v Nemčiji, danes pa sta že drugič državna prvaka v latinskoameriških plesih. Sta tudi finalista zadnjega evropskega prvenstva, kar je po nekaj letih edina tako dobra uvrstitev Slovenije v kategoriji starejših mladincev. To sta Andraž Erzin in Sofya Shutkina, ki jo prijatelji kličejo tudi Zofka.

Uvrstitev v finale na evropskem prvenstvu vaju je ponesla med zvezde, saj vaju zdaj čaka svetovno prvenstvo v avstrijskem Linzu. Kakšna so bila vajina pričakovanja?

Andraž: »Vedela sva, da sva lahko dobra, saj sva veliko trenirala in tudi zmagala na državnem prvenstvu v Rogaški Slatini. Na evropskem prvenstvu sva stavila na polfinale, zdaj pa naju finale pelje na svetovno prvenstvo, kar je odlično. Maja se bova podala tudi v znameniti Blackpool v Angliji, kjer poteka največje in najprestižnejše tekmovanje v plesnem svetu in kamor prihajajo le najboljši.«

Glede na to, da sta mlad par, ki ne pleše dolgo skupaj, sta se hitro prebila med najboljše. Kako se je začela vajina skupna plesna pot?

Sofya: »Oba z Andražem sva iskala drugega soplesalca, saj nama prejšnja nista ustrezala in se odločila za iskanje po svetovnem spletu. Dogovorila sva se za srečanje na tekmovanju v Nemčiji. Z nama so bili trenerji, starši in prijatelji, ki so naju opazovali na dveh poskusih. Tudi midva sva hitro ugotovila, da bi se lahko dobro ujela. Meni je bilo na Andražu najbolj všeč to, da je bil perspektiven in da sva bila skupaj dobro videti. Hitro sva dosegla dobre rezultate, kar je le še potrdilo pravilno odločitev.«

Kako vajini družini sprejemata vajino odločitev za ples?

Andraž: »Domači zelo dobro, saj je cela družina vpeta v ples – brat Aljaž je uspešen tekmovalec med mladinci, starša pa z nama hodita na treninge (z bratom celo v Rogaško Slatino, kjer ima soplesalko), naju peljeta na vsa tekmovanja v tujini, kar pomeni ogromno prilagajanja in finančnih sredstev. Brez njune pomoči res ne bi šlo, saj skrbita za naju z bratom in tudi za Sofyo.«

Sofya: »Tudi meni mami zelo stoji ob strani, saj je zaradi mene prišla v Slovenijo. Veliko mi pomeni, da me popolnoma razume, saj je nekoč tudi sama plesala. Spremlja me na vseh tekmovanjih in mi šiva obleke.«

Oba obiskujeta srednjo šolo v Ljubljani. Kako vama uspeva uskladiti šolske obveznosti s treningi in nastopi? Sofya, ti si se morala naučiti tudi slovenščine.

Sofya: »Hodim na Gimnazijo Euro šola, kjer nas je veliko tujcev in športnikov, tako da imamo podoben stil življenja in se da vse dogovoriti s profesorji. Slovenščine sem se hitro naučila, saj imam rada jezike, pa tudi ruščina in slovenščina sta si malo podobni.«

Andraž: »Hodim na Gimnazijo Bežigrad in imam status športnika, a to ne pomaga prav dosti. (smeh) Imam obdobja, ko se veliko učim in malo manj intenzivno plešem, in obdobja, ko sem manj v šoli in veliko treniram. Tako je pred vsemi večjimi tekmovanji.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sobota, 22. junij 2019 / 14:09

Dvojna energija, vzporedna pot

Živa in Filip Mlinarič, Lana in Inja Černe, Mija in Nuša Pogačnik: trije pari dvojčkov v letošnji generaciji odličnih učencev iz radovljiške občine

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / ponedeljek, 30. april 2007 / 07:00

Za prvim majem birokracija

Za prijavo in pripravo prireditve, kakršno je prvomajsko praznovanje, je potrebna gora dovoljenj in papirjev.

Jesenice / ponedeljek, 30. april 2007 / 07:00

Namesto vlečnice hokejska dvorana

Jesenice - V jeseniškem občinskem proračunu so v letošnjem letu nameravali nameniti nekaj več kot 104 tisoč evrov za nakup in postavitev nove vlečnice na smučišču Španov...

Naklo / ponedeljek, 30. april 2007 / 07:00

Pobrali kup odpadkov

Podbrezje, Naklo – Člani Prostovoljnega gasilskega društva Podbrezje in Lovske družine Dobrča so 21. aprila organizirali množično očiščevalno akcijo. V njej je sodeloval...

Železniki / ponedeljek, 30. april 2007 / 07:00

Brez pripomb na zaključni račun proračuna

Železniki - Minuli četrtek je občinski svet v Železnikih brez pripomb sprejel zaključni račun proračuna občine za leto 2006. Prihodki so bili realizirani v višini 994 mi...

Kranj / ponedeljek, 30. april 2007 / 07:00

Pripeli si bomo nageljne

Praznik dela, 1. maj, bomo Gorenjci spet proslavili na tradicionalnih prizoriščih: na Joštu, Šobcu, Poljanah nad Jesenicami, Križni gori.