Peticija z napačnim naslovom
Na šestem poslanskem večeru poslanke SD Darje Lavtižar Bebler so z obrambno ministrico Ljubico Jelušič in docentom na FDV Iztokom Prezljem govorili o peticiji za ukinitev slovenske vojske.
Kranj – »Peticijo od vsega začetka jemljem zelo resno. Prav zdaj se na ministrstvu veliko ukvarjamo z vprašanjem, kako razvijati obrambni sistem,« je dejala ministrica Ljubica Jelušič in dodala, da peticija zanjo predstavlja posebno obliko skrbi civilne družbe za sedanjost in prihodnost obrambnega sistema. Iztok Prezelj pa je prepričan, da gre peticija v pravo smer, le naslov je napačen: »95 odstotkov peticije govori o preoblikovanju vojske, čeprav je njen naslov ukinimo vojsko.«
Iz peticije ni razvidno, je dejala Ljubica Jelušič, ali pisci sploh poznajo naloge slovenske vojske. Pri tem je priznala, da so za slabo obveščenost javnosti mogoče krivi tudi na ministrstvu, ker so preveč pozornosti namenjali predstavljanju zgolj ene naloge naše vojske, to je vloge naših vojakov v misijah v tujini. Poudarila je še, da smo očitno pozabili, da članstvo v zvezi Nato pomeni tudi odgovornost. Pri tem je opozorila na obljube ob vstopu v zvezo Nato, da bomo za obrambne izdatke namenili dva odstotka bruto družbenega proizvoda, a doslej še nikoli nismo presegli 1,68 odstotka. Poleg tega, pravi Ljubica Jelušič, je v času krize obrambni proračun nekakšna državna rezerva. »Ko je vlada lani sprejela varčevalne ukrepe, smo z njimi privarčevali 122 milijonov evrov, od tega jih je bilo 106 milijonov z ministrstva za obrambo.« Po njenem prepričanju se premalo zavedamo, da ima tudi naša varnost ceno. »Danes se počutimo varne, ker smo v preteklosti vlagali v opremo, članstvo v zavezništvu, operacije na tujem …,« je še dejala Ljubica Jelušič. Po mnenju Iztoka Prezlja pa peticija temelji na predpostavki, da varnostno nismo ogroženi. »A to ni res, saj smo na robu regije, ki je zelo krhka, čeprav na videz deluje stabilno,« je pojasnil in izpostavil Bosno, Kosovo in predvsem Makedonijo, ki po njegovem predstavlja najšibkejši člen na zahodnem Balkanu. Prepričan je tudi, da gre pri peticiji za nesporazum, saj je v veliki meri posvečena predvsem preoblikovanju vojske, ne njeni ukinitvi, čeprav nosi tak naslov. Prav tako pa pri obrambnem ministrstvu govorijo o potrebnih reformah obrambnega sistema. »Zato imam občutek, ko da pri nas obstajata dva otoka ljudi, za katere je vnaprej jasno, da se nočejo poslušati, čeprav se pogovarjajo.« Tudi sam si želi, je še dodal, da bi šla politika v smer miru in nenasilja, a s prodajo orožja po njegovem tega ne bomo dosegli, saj bi končalo na številnih kriznih območjih.