Češnja v sadnem vrtu
Verjetno se boste strinjali, da je češnja sredi vrta najprivlačnejše sadno drevo, ki vas vabi, da zlezete nanj in se do sitega najeste sladkih sadežev.
Spomladi je cvetoča češnja najlepše cvetje in magnet za čebele. Češnja je tudi prvi spomladanski sadež, ki najbolj tekne. Češnja je zelo stara sadna vrsta, kot žlahtno drevo z obilnim pridelkom jo opisuje že Valvasor, takrat so z njimi trgovali po vsej stari Avstriji.
Za sajenje je čas jeseni, ali pa zgodaj spomladi, preden odžene prve liste. Korenine dobro obrežite, če so poškodovane, po sajenju drevesce obilno zalijte, da ne trpi suše in si tako hitro opomore po sajenju. Sort češenj je ogromno. Čeprav najbolj zadišijo tiste prve, so pozno zoreče sorte veliko bolj okusne. Tudi barve se razvrščajo po odtenkih: od zelo svetlo rdečih, do črnih, poznamo tudi belo sorto, ki je zelo okusna. Glede na zorenje so češnje razdeljene na sedem češnjevih tednov. Ko kupujete sadiko, poizvedite, kdaj zori in kako veliko krošnjo bo naredila, ko bo dosegla končno višino. Verjetno nimate tako velikega vrta, da bi vam češnja zrasla do dimnika, ali pa še čez.
Češnja je lahko posajena zaradi okrasa v vrtu, saj ustvari najbogatejše cvetoče veje. Da bo tudi bogato obrodila zdrave sadeže, je dobro, da jo čim prej spomladi poškropite z biološkim pripravkom.
Češnjo obrežemo po obiranju, ali obžagamo večje veje, če se je preveč razrasla. Po obiranju jo je potrebno poškropiti, da drevo ostane zdravo. Češnja lahko doseže zelo visoko starost, zato pri nakupu dobro preverite sorto.