Končno pomlad
Letošnja pomlad kar ni in ni mogla priti. A narava se vendarle prebuja, kar kažejo prvi cvetovi zvončkov in teloha, le jutranje temperature so ostale še bolj zimske.
Ljubitelji narave ste že opazili, da pod snegom že marsikaj brsti. Zvončki so pokukali kar izpod snega, teloh je po strmih sončnih pobočjih že cvetel, ko je bilo po dolinah še veliko snega. Žafran in jarice po vrtovih cvetijo tudi na zmrznjeni zemlji, le da posije sonce. Marca ima sonce že svojo moč, čeprav je, sploh po gorah, še obilo snega. Zadnji sneg je naravo malo ustavil, vendar so se takoj, ko je skopnel, povečali poganjki prvih cvetnih popkov na cvetličnih grmih in tudi narcise po vrtovih imajo vsak dan večje poganjke.
Vendar se zima nepreklicno umika pomladi. Za ljubiteljske vrtičkarje se je delo na vrtu že začelo. Najprej obrezovanje sadnih dreves. Spomladi obrezujemo pečkarje: jablane in hruške. Slive in češnje obrežemo po obiranju. Trato in celoten vrt je treba pograbiti: suho travo z železnimi grabljami močno pregrabimo, da lahko odžene mlada, da jo tudi prezračimo in nato še pognojimo in ko bo topleje, bo trata lepo odgnala. Pograbimo tudi vse odpadlo listje, ki ga je veter nanosil čez zimo. V cvetličnih gredah obrežemo vrtnice, trajnicam pa odrežemo vse suhe nadzemne dele, odstranimo zimske zastirke, kot je smrečje, slama, praprot, listje in v toplejših dneh, ko sonce že malo osuši zemljo, rastline okopljemo. S tem jim prerahljamo zemljo, jim vzpodbudimo rast, lahko dodamo še nekaj organskega gnojila in kmalu bodo odgnale nove mlade poganjke. Če imamo v vrtu posajene okrasne trave, jih porežemo nekako deset centimetrov nad tlemi, vendar šele, ko nočna temperaturane bo več pod 0 stopinj Celzija. Hortenzijam šele sedaj na pomlad odrežemo suhe cvetove in iz starejših grmov izrežemo stare olesenele poganjke. Tako grm pomladimo in na mladih steblih bo več cvetov. Če je grm na zelo sončni strani in je zelo vetrovno, je potrebno tudi zalivanje. Večje rastline, grmički, ki bodo zacveteli takoj spomladi, naj imajo dovolj vlage. Gredice, ki ste jih v jeseni posadili s tulipani, bodo prav kmalu lepo cvetoče. Vmes lahko sedaj za večjo barvitost posadite mačehe in drobne marjetice, ali spominčice.
Če ste jeseni shranili gomolje gladiol, dalij, kan, jih preglejte, odstranite odmrle dele, zdrave gomolje pa lahko v tem času že posadite in nakalite v toplejših prostorih. Tako bodo maja, ko bodo temperature primerne za sajenje na prosto, rastline že velike in bodo v vrtu hitreje zacvetele. Prostor, kjer prezimujejo balkonske rastline, prezračite takrat, ko je toplo in sončno, odstranite rastlinam posušene liste in tudi večkrat jih je že potrebno zaliti. Tako bodo hitreje zrasli novi mladi poganjki in cvetni nastavki. Preglejte rastline,če nimajo kakšnih zajedalcev, uši ali pa kaparja. Gorenjske nageljne že lahko postavite na prosto v zatišno lego, kjer jih ne prepiha veter in ne ožge močno sonce. Najbolje jih je prve dni pokriti s kopreno, da se navadijo na zunanjo temperaturo. Nageljne presajamo na dve leti, če imate lanske sadike, jim samo odstranite zgornjo plast zemlje in dodajte novo. Vsak mesec jih dognojujte in vam bodo bogato cveteli do pozne jeseni. Če že težko čakate prve rože na oknih, si sedaj v korita ali posode pred vhodom posadite trobentice, ciklame, mačehe, narcise, ki vam bodo lepo cvetele tja do maja, ko jih boste zamenjali s poletnimi cvetlicami.