Prvinski ritem narave
V Galeriji Mestne hiše ter v Stebriščni dvorani svoja likovna dela iz obdobja 1987-2009 razstavlja slikar in pesnik, koroški Slovenec Gustav Januš.
Slikar in pesnik, koroški Slovenec Gustav Januš je svoja prva dela razstavil konec šestdesetih let v domačem okolju v Rožci, kasneje v Celovcu, na Dunaju, leta 1971 pa prvič tudi v Sloveniji, v Slovenj Gradcu. V to obdobje sega tudi sodelovanje Gorenjskega muzeja s Koroškim muzejem in leta 1974 se je Januš prvič predstavil tudi v Kranju v Galeriji Prešernove hiše, kjer je razstavljal še leta 1981, kasneje pa zgolj na skupinskih razstavah. »Zato sem vesel, da lahko tako uglednega umetnika po skoraj tridesetih letih spet pozdravim v Kranju, za kar gre zasluga dobremu sodelovanju našega muzeja in Koroške galerije likovnih umetnosti,« je uvodoma dejal kustos Gorenjskega muzeja, dr. Damir Globočnik, v nadaljevanju pa je besedo predal kustosu razstave, koroškemu kolegu Marku Košanu. Prav v Slovenj Gradcu so lani ob slikarjevi 70-letnici pripravili veliko pregledno razstavo del, ki jih je Januš ustvaril v letih 1987-2009. Predstavljenih je bilo več kot osemdeset del, nekaj manj pa jih je na ogled tudi tokrat v Kranju.
V slikah Gustava Januša se metaforično odraža njegov odnos do okolja, v katerem živi. Pisavo njegovega likovnega ustvarjanja nekako narekuje ambient treh dolin na jugu Koroške, med njimi še posebej doline Rož in njegove Breznice, kjer živi, in Šentjakoba, kjer je v tamkajšnji šoli, od leta 1971 pa do upokojitve, opravljal pedagoški poklic. »V geometrijsko poenostavljenih podobah gre slutiti njegovo pesniško moč prispodobe. Sam slike imenuje za dnevne slike, saj jih naslavlja z datumom nastanka,« je povedal Košan. V slovenskem prostoru je Januš mogoče celo bolj poznan kot pesnik, doslej je izdal že več pesniških zbirk, a zanj lahko rečemo, da se pesniška podoba vselej prepleta s slikarsko. »Njegovi umetnosti se dopolnjujeta, tam se konča ena, recimo pesem, se začne druga, slika,« je še povedal Marko Košan. Razstava bo odprta do 12. aprila.