Mladih upokojencev ne bo več
Predlagani zakon zvišuje starostno mejo za upokojitev in z različnimi bonusi spodbuja daljšo delovno aktivnost.
Ljubljana – Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je v sredo predstavilo predlog novega zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki naj bi po javni razpravi, obravnavi na vladi in v državnem zboru predvidoma začel veljati 1. januarja 2011. Predlagani zakon predvideva dva načina upokojitve - starostno in predčasno upokojitev. Pravico do starostne pokojnine bo moški pridobil pri 65 letih starosti in ženske pri 63 letih, pogoj je najmanj 15 let zavarovalne dobe. Pravico do predčasne pokojnine bo zavarovanec pridobil pri starosti 60 let, pri tem pa bo za moške pogoj najmanj 40 let in za ženske najmanj 38 let pokojninske dobe.
Bonusi in malusi bodo oblikovani tako, da bodo zavarovance čim bolj spodbujali k delovni aktivnosti. Če bo, na primer, zavarovanec izpolnjeval pogoje za predčasno upokojitev, a bo ostal delovno aktiven, bo moški do 65. leta in ženska do 63. leta lahko dobival mesečno še dvajset odstotkov predčasne pokojnine ali pa se mu bo predčasna pokojnina trajno povečala za 0,3 odstotka za vsak mesec delovne aktivnosti. Zavarovancu, ki bo uveljavljal predčasno pokojnino, se bo odmerjena pokojnina zmanjšala za 0,3 odstotka za vsak mesec do izpolnitve pogojev za starostno pokojnino. Predlagani zakon uvaja tudi delno pokojnino. To pomeni, da bodo zavarovanci lahko opravljali delo v zmanjšanem obsegu, za kar bodo dobivali sorazmerno plačilo, hkrati pa bodo poleg plače in delne pokojnine prejemali še del predčasne pokojnine, torej kar tri vrste prejemkov. Pod blažjimi pogoji naj bi se upokojevali tisti, ki so začeli delati pred dopolnjenim dvajsetim letom starosti, in tisti, ki delajo na zdravju škodljivih delovnih mestih in delovnih mestih, ki jih po določeni starosti ni več mogoče opravljati. Vse časovne bonuse (študij, vojaški rok, otroci) naj bi odpravili, študijska leta in leta služenja vojaškega roka pa se bo dalo dokupiti.
Za izračun pokojninske osnove naj bi po novem upoštevali plačane prispevke iz katerihkoli 34 let zavarovanja, a da se pokojnine zaradi tega ne bi zniževale, predlagajo višji odstotek za odmero pokojnine. Pokojnine naj bi enkrat letno usklajevali po modificirani švicarski formuli - polovično z rastjo plač in polovično z rastjo cen življenjskih potrebščin, pri tem pa uskladitev ne bo smela biti nižja od ugotovljene rasti cen življenjskih potrebščin.
Predlagane spremembe naj bi uvedli postopoma, z dovolj dolgimi prehodnimi obdobji. Starostna meja za pridobitev pravice do starostne pokojnine naj bi se tako v obdobju 2011–2014 vsako leto zvišala za pol leta, za moške naj bi se dvignila s 63 na 65 let in za ženske z 61 na 63 let.