Varčujejo z energijo
V evropski kampanji Izklopi stikalo sodeluje več kot 40 slovenskih ekošol. Varčevanju z energijo so se pridružili tudi gorenjski učenci.
Evropska fundacija za okoljsko izobraževanje je Slovenijo izbrala kot vzorčen primer za izvajanje projekta z naslovom Flick the Switch oz. Izklopi stikalo, čigar cilj je učence, dijake, njihove učitelje in tudi starše spodbujati k večji skrbi za varčevanje z energijo in zmanjšanje izpustov ogljikovega dioksida. V projektu sodeluje več kot 40 slovenskih ekošol, na katerih so učenci in dijaki izbrali 'energetske detektive', ki skrbijo za ugašanje luči in ostale opozarjajo, katere luči gorijo po nepotrebnem. Z merilnikom merijo osvetljenost v posameznih prostorih, izdelovali bodo nalepke, ki jih bodo nalepili nad stikala za prižiganje in ugašanje luči, med sošolci in starši bodo izvedli anketo o njihovem odnosu do varčevanja z energijo … Ob koncu šolskega leta bo Nacionalna koordinacija programa Ekošola kot način življenja organizirala tekmovanje, na katerem bodo izbrali najbolj inovativne ekipe, ki se bodo lahko potegovale za evropsko nagrado za energetsko učinkovitost na šolah.
V projektu Izklopi stikalo sodeluje tudi Osnovna šola Komenda Moste. »Trenutno učenci z 'luksmetrom' beležijo osvetljenost šolskih prostorovin po potrebi ugašajo luči. Tako pridobivajo občutek, kdaj je prostor dovolj osvetljen in gorijo luči po nepotrebnem. Pričakujemo, da nas bo v naslednjih dneh sprejel župan Komende Tomaž Drolec in nam omogočil merjenje osvetlitve prostorov občine,« je pojasnila mentorica Darinka Marija Dežman. Po njenih besedah bodo ta mesec pozvali tudi občane, naj sodelujejo pri skrbi za primerno ugašanje luči, na njihovi drugi okoljevarstveni konferenci ob dnevu Zemlje (22. aprila ob 16. uri v Mostah) pa bodo javnosti predstavili pridobljene rezultate. Izračunali bodo tudi, koliko lahko prihranimo s sprotnim ugašanjem luči in rezultate grafično oblikovali. »Projekt Izklopi stikalo je dobro zasnovan. Mlade motivira, da modro ravnanje z energijo vključijo v vsakodneven stil življenja. Učenci radi sodelujejo v projektu in se pred odraslimi želijo pokazati kot dobri gospodarji, ki znajo biti celo boljši od njih. Ker akcije niso zgolj šolskega in lokalnega pomena, pričakujem motiviranost za vodenje evidence tudi v domačem gospodinjstvu,« je povedala Dežmanova. V projekt učinkovite rabe energije so poleg OŠ Komenda Moste vključene še tri gorenjske šole, in sicer OŠ Marije Vere Kamnik, OŠ Venclja Perka Domžale in OŠ Preserje pri Radomljah.
Za zidovi slovenskih šol se sicer skriva ogromen varčevalni potencial. Po izračunih strokovnjakov iz Šolskega centra Velenje bi namreč samo z večjim poudarkom pri varčevanju z energijo v nekaj manj kot 1.100 osnovnih in srednjih šolah ter dijaških domovih vsako leto prihranili okoli 126 GWh električne energije in zmanjšali emisije ogljikovega dioksida za 45 tisoč ton. Na račun manjše porabe energije bi tako na leto prihranili okoli 8,5 milijona evrov. V slovenskih ekošolah si zato prizadevajo, da bi tudi s pomočjo uvajanja energetskega knjigovodstva in drugih projektov za spodbujanje varčevanja z energijo vsaka ekošola prihranila od 10 do 15 odstotkov energije.