Čaz za oddajo zbirnih vlog
V ponedeljek se je začela subvencijska kampanja, to je oddajanje zbirnih vlog za kmetijska plačila. Na Gorenjskem pričakujejo nekaj manj kot štiri tisoč vlog.
Kranj – Kmetje, ki bodo letos vlagali zahtevek za katerikoli ukrep kmetijske politike, morajo najkasneje do 15. maja oddati zbirno vlogo, zamudniki jo bodo sicer lahko oddali še do 9. junija, vendar se jim bo znesek subvencij za vsak delovni dan zamude zmanjšal za en odstotek. Tudi letos je obvezno elektronsko izpolnjevanje vloge, vlagatelji lahko to storijo sami prek interneta, za kar morajo pridobiti digitalno potrdilo kvalificiranega overitelja, elektronski vnos pa je organiziran tudi na lokacijah kmetijske svetovalne službe. Kot je povedal Stane Rupnik, vodja oddelka za kmetijsko svetovanje pri Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj, bo na Gorenjskem vnos potekal na enajstih lokacijah, in sicer v Žireh, Škofji Loki, na Primskovem v Kranju, v Cerkljah, Naklem, Križah, Lescah, na Jesenicah in v Srednji vasi v Bohinju vse delovne dni v tednu, v Gorjah vsak ponedeljek, na sedežu zavoda v Kranju pa po potrebi oz. dogovoru. Tudi letos se bo za vnos treba naročiti pri kmetijskem svetovalcu, naročila bodo sprejemali vse delovne dni do 8. ure. Vnos zbirne vloge bo brezplačen, pomoč pri pripravi vloge pa bodo zaračunali.
Plačilo odvisno od števila točk
Pri ukrepih kmetijske politike letos ni bistvenih novosti, nekaj pa jih je vendarle. Pogoji za pridobitev izravnalnega plačila za območja z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost (OMD) ostajajo enaki kot lani, plačilo pa je po novem sestavljeno iz fiksnega in variabilnega dela. Fiksni del plačila za gorsko višinske kmetije in planine znaša letos 114,45 evra za hektar, za gričevnato hribovite kmetije 70,49 evra, za strme kmetije 85,69 evra in za kmetije z različnimi neugodnimi razmerami 34,43 evra za hektar, variabilni del, ki letos predstavlja 45 odstotkov celotnega plačila, pa je odvisen od težavnosti obdelovalnih razmer oz. števila točk. Na primer: gorsko višinska kmetija s šeststo točkami bo ob vrednosti točke 0,43 evra prejela 230,55 evra izravnalnega plačila na hektar, od tega 114,45 evra fiksnega dela in 116,10 evra variabilnega.
Dva nova ukrepa
Vrednost plačilnih pravic, ki je enaka vrednosti regionalnega plačila (za njive 332 evrov in za travnike 108,70 evra na hektar) ter morebitnih dodatkov za mleko, sladkor in govedorejo, se letos ne spreminja, zvišala se bo le zaradi vključitve premije in dodatne premije za ovce in koze v shemo enotnih plačil. Letošnja novost sta tudi dva nova ukrepa – dodatno plačilo za mleko in gorsko višinske in strme kmetije ter podpora za ohranitev živinoreje na kmetijskih gospodarstvih s travinjem, strožje kot lani pa bodo letos tudi kazni za tiste, ki ne bodo izpolnjevali zahtev navzkrižne skladnosti.
Na vnos s številnimi dokumenti
Kmetijska svetovalna služba je pred začetkom subvencijske kampanje organizirala izobraževanje za kmete, na Gorenjskem je bilo trideset predavanj, ki se jih je udeležila približno tretjina vlagateljev. Kmetje so že prejeli po pošti predtisk - delno izpolnjene obrazce, iz katerih je tudi razvidno, koliko točk ima kmetija, glede na težavnost obdelovanja, in ali so njeni Gerki – grafične enote rabe zemljišč - usklajeni z dejanskim stanjem. Če Gerki ne odražajo dejanskega stanja, jih morajo uskladiti na upravni enoti najmanj en dan pred vnosom zbirne vloge. »Pomembno je tudi, da kmetje za pripravo in vnos vloge prinesejo s sabo na vpisno mesto tudi vse potrebne dokumente: predtisk vloge, lansko vlogo z vsemi odločbami in zapisnik o morebitni kontroli, podatke o staležu živali na dan 1. marec, zadnji izpis Gerkov, izmere površine posameznih poljščin, meritve strmih travnikov, odločbo o vključenosti v kmetijsko okoljske ukrepe KOP oz. SKOP, seznam živali na planinah, odločbo o plačilnih pravicah, morebitne nerešene pritožbe za leto 2009, potrdilo o oddaji presežkov gnoja, pisno pooblastilo v primeru, če v kmetovem imenu vlaga vlogo kdo drug …,« našteva Stane Rupnik in ob tem še opozori: »Kmetje naj uveljavljajo plačila le za tiste ukrepe, ki jih bodo lahko dosledno izvajali.«
Gorenjski kmetje so običajno oddali na agencijo za kmetijske trge in razvoj podeželja več kot štiri tisoč zbirnih vlog, lani so jih prvič doslej manj kot štiri tisoč, podobno število pričakujejo v kmetijski svetovalni službi tudi letos. In kaj so razlogi za upad? »Ob tem ko se zmanjšuje število kmetij, so tudi kmetje, ki ne vlagajo zahtevkov, ker so se naveličali birokracije, kontrole in kazni,« pravi Stane Rupnik in poudarja, da na nekaterih kmetijah predstavljajo subvencije tudi od štirideset do šestdeset odstotkov celotnega dohodka.