Koncesija za državne gozdove
Program ohranjanja kmetije je pogoj za uveljavljanje prednostne pravice pri podelitvi koncesije za gospodarjenje z državnimi gozdovi.
Kranj - Zakon o gozdovih določa, da kmet, ki aktivno gospodari na kmetiji v gorskem in hribovitem svetu, lahko uveljavlja prednostno pravico pri podelitvi koncesije za izkoriščanje gozdov v državni lasti. To pravico lahko uveljavlja na podlagi posamičnega programa ohranjanja kmetije, ki je osnova za pripravo Programa ohranjanja kmetij in podeželja v gorskem in hribovitem svetu z omejenimi možnostmi gospodarjenja. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je 22. februarja v Uradnem listu objavilo javni poziv zainteresiranim kmetijam, da pripravijo posamični program. Vlogo je treba poslati oz. oddati na ministrstvo v treh mesecih od objave javnega poziva.
Kot je razvidno iz javnega poziva, je do priprave posamičnega programa ohranjanja kmetije upravičen kmet, ki ima status kmeta, aktivno gospodari na kmetiji v gorskem oz. hribovitem svetu z omejenimi možnostmi gospodarjenja, bo izvajal koncesijo v okviru svoje kmetije in ima za to potrebna tehnična sredstva in strokovno znanje. Pogoj je tudi, da lastni in s koncesijo pridobljeni gozdovi predstavljajo zaokroženo celoto, ki ne presega dvesto hektarjev. Kar zadeva tehnična sredstva, je pogoj izpolnjen, če ima kmet traktor kolesnik moči najmanj štirideset kilovatov s pogonom na vsa štiri kolesa, z ojačano kabino in zaščitenim podvozjem, gozdarski vitel, motorno žago in osebno varovalno opremo za delo v gozdu. Pogoj glede strokovnega znanja je izpolnjen, če imajo člani kmetijo opravljeno nacionalno poklicno kvalifikacijo za gozdarja sekača, gojitelja in traktorista ali končano poklicno oz. srednjo gozdarsko šolo, pri tem pa mora imeti kmet, ki kandidira na razpis za podelitev koncesije, opravljeno vsaj eno nacionalno poklicno kvalifikacijo.