Ginekologinja Anamarija Petek (Foto: Anka Bulovec)

Vsaki rečem: uporabljajte kondom!

V jeseniškem zdravstvenem domu že deset let deluje ginekološka ambulanta za mladostnice, ki jo vodi Anamarija Petek, dr. med., specialistka ginekologije.

V primeru kakršnihkoli težav lahko mladostnice kadarkoli pridejo tudi v redno ambulanto. Vedno lahko tudi pokličejo po telefonu, če denimo pozabijo vzeti tabletko, začnejo krvaveti ... »Včasih starši želijo, da bi pregledala hčerko, če je že imela spolne odnose. A povem jim, da tega ne delamo ...,« pravi Anamarija Petek. »Vedno in najbolj me prizadenejo primeri spolnih zlorab. Zmeraj in vsaka ... Takšna primera imam morda dva na leto.«

Ambulanta je nekaj čisto posebnega. Za obisk v njej se ni treba naročiti, dekleta enostavno pridejo, oddajo zdravstveno izkaznico in počakajo, da so na vrsti. Ambulanta deluje vsak prvi in zadnji ponedeljek v mesecu popoldne in je čisto ločena od redne ginekološke ambulante. Zato, pravi Anamarija Petek, ker mladostnice običajno najbolj skrbi, da pri ginekologu ne bi srečale sosed, tet, kaj šele svojih mam ...

Ambulanta brez naročanja – kako lahko sploh deluje tak sproščen sistem?

»Kar nekaj časa smo iskali primerno rešitev. Na začetku pred desetimi leti smo poskusili z naročanjem, a se ni obneslo. Dekleta so se sicer naročila, potem pa jih ni bilo, ker so denimo ravno tisti dan v šoli pisali kontrolno ... Po različnih poskusih, kako bi to uredili, se je izkazalo, da si še najlažje zapomnijo, da ambulanta deluje prvi in zadnji ponedeljek v mesecu. Imamo sistem brez naročanja, kar pomeni, da morajo do tretje ure popoldne oddati zdravstveno izkaznico, potem pa jih sprejemam, dokler pač vse ne pridejo na vrsto.«

Koliko pa jih običajno pride?

»Ambulanta zelo dobro deluje in vsakič pride kar med dvajset in trideset deklet, zvečine srednješolk. Moram pa reči, da je to res čisto drugačna ambulanta, zelo sproščena, saj se dekleta že v čakalnici med seboj vse zmenijo, z nekaterimi pridejo fantje ... Zelo pomembno je, da je ambulanta povsem ločena, odpremo jo po zaključku redne ambulante, saj dekleta najbolj skrbi, da ne bi pri ginekologu srečale sosede, tete, kaj šele mame ...«

Zaradi česa najpogosteje pridejo?

»Zaradi izcedkov, težav s krvavitvami (ko se menstruacije začenjajo, so te lahko neredne, dolge ...), pogosto pa pridejo po kontracepcijo. Številne, ki še niso imele spolnih odnosov, skrbi, kako bo na pregledu. To je zanje vedno travma, a če še niso imele odnosov, jih nikoli ne pregledujem.«

Kakšne vrste kontracepcijo jim običajno predpišete?

»Običajno izbiram med preparati z manjšimi odmerki hormonov. Vedno jim spregovorim tudi o varni spolnosti in poudarim, da kljub tabletkam morajo uporabljati kondom. Z njimi se res kar precej pogovarjam in jim odgovorim na vsa vprašanja. In tudi če me kdaj spravijo v zadrego, tega ne pokažem. Vsekakor pa jim ničesar ne očitam, skušam jim dopovedati, da spolnost ni šala, da je nujno treba poskrbeti za zaščito, saj mi je zelo težko videti res mlado dekle, ki je noseče ...«

Pa imate veliko primerov nezaželenih nosečnosti?

»Morda dve ali tri na leto. Število pada. Kljub temu pa se včasih zgodi, da pridejo prepozno, morda že celo s popadki ...«

Pri kateri starosti pa dekleta po vaših izkušnjah postanejo spolno aktivna?

»V Sloveniji je pri 17 do 18 letih spolno aktivna polovica mladostnikov, po mojih izkušnjah je tudi v tem delu Gorenjske podobno. Res pa je, da včasih v ambulanto pridejo tudi dekleta iz devetega razreda, ki so že spolno aktivna ali pa imajo kakšne ginekološke težave.«

Pa se vam zdi, da so mladi danes dobro poučeni o spolnosti?

»Bi rekla, da so. Na začetku sem tudi sama veliko hodila po šolah in imela predavanja za zadnje razrede, zdaj pa tega ne zmorem več. Zdaj v Zavodu za zdravstveno varstvo Kranj izvajajo program za mladostnike, v okviru katerega mladostnike seznanjajo s spolno vzgojo in psihologijo odnosov. V tem sklopu pridejo pogledat tudi ginekološko ambulanto, kjer jim pokažem, da ginekološka ambulanta ni nič strašnega, in jim povem, da lahko kadarkoli pridejo.«

Kaj pa vloga staršev pri ozaveščanju o varni spolnosti?

»Ugotavljam, da se mladi s starši zelo malo pogovarjajo o spolnosti. Pa ne zato, ker se starši ne bi hoteli, nasprotno, starši bi se, a o teh stvareh nočejo govoriti otroci, češ kaj se bom o tem pogovarjal s 'tastarimi' ...«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Rekreacija / torek, 3. julij 2018 / 09:29

Bojišče prve svetovne vojne

Mrzli vrh (1359 n. m.) – Letos obeležujemo stoto obletnico konca prve svetovne vojne. Obisk hriba nad Tolminom, kjer je potekalo bojišče v tej krvavi noriji.

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 3. april 2007 / 07:00

Elektrika iz sonca

Sonce je neusahljiv vir električne energije.

Gorenjska / torek, 3. april 2007 / 07:00

Vladno soglasje za Igorja Horvata

Ljubljana - Vlada je pretekli teden soglašala z imenovanjem Igorja Horvata za direktorja Splošne bolnice Jesenice, ki ga je na to dolžnost na tajnem glasovanju konec let...

Gorenjska / torek, 3. april 2007 / 07:00

Anketa: Jelen naj bo spet hotel

Kranj - Nekdanji hotel Jelen ima novega lastnika, stavbo je kupilo podjetje Elektroservisi iz Trzina. Naključne sogovornike smo vprašali, v kakšen namen naj stavbo preuredijo.

Zanimivosti / torek, 3. april 2007 / 07:00

Javni WC bo (vendarle) odprt vse leto

Bled - Ob festivalni dvorani na Bledu je javni WC, ki pa je brez ogrevanja in slabo toplotno izoliran, zato je od leta 1995 odprt zgolj poleti, v glavni turistični sezon...

Cerklje na Gorenjskem / torek, 3. april 2007 / 07:00

Nov center za zračni promet

Brnik - Javno podjetje Kontrola zračnega prometa Slovenije bo na letališču Brnik zgradilo nov center za kontrolo in vodenje zračnega prometa v Sloveniji. Sistem vodenja...