Srnica s Štefanove akademije
Marjeta Smolnikar v svojem komentarju, objavljenem v Gorenjskem glasu 22. januarja 2010, nizkotno obračunava s Katarino Kresal in očitno spodbujena s sovraštvom do drugače mislečih z neverjetno lahkoto o njej trosi žaljive opazke.Rezultati dela ministrice za notranje zadeve kažejo povsem drugačno sliko. Vprašanje izbrisanih je ministrica rešila, ker ga osemnajst let nihče od politikov ni hotel ali si ni upal, čeprav gre za eno največjih kršitev človekovih pravic v samostojni Sloveniji, na katero opozarjajo tudi mednarodne organizacije s področja človekovih pravic. Predvsem pa je tako odločilo ustavno sodišče in rešitve, ki jih je izpeljalo ministrstvo, natančno sledijo številnim odločbam ustavnega sodišča.
Ministrica se je zavzela za enakopravno obravnavo istospolnih partnerskih skupnosti, ker morajo imeti vsi ljudje enake pravice ne glede na spolno usmerjenost. Tudi v tem primeru je ustavno sodišče enkrat že odločilo, da obstoječa zakonodaja tem parom ne zagotavlja istih pravic glede dedovanja, kot jih zagotavlja raznospolnim parom.
Poleg tega se je ministrica resno lotila ukrepov za učinkovitejši pregon najhujših oblik gospodarskega kriminala in ostrih sankcij za voznike, ki vozijo pod vplivom alkohola. Z novim letom je začel z delom Nacionalni preiskovalni urad za pregon najhujših oblik gospodarskega kriminala in korupcije, kjer bo posebna pozornost namenjena tudi vračanju protipravno pridobljenega premoženja. Projekt urada je bil vsebinsko zasnovan in speljan do konca, do njegove operativnosti, v enem samem letu!
V zadnjem letu se je za 17 odstotkov povečala učinkovitost pri obravnavi gospodarskih kaznivih dejanj, za 300 odstotkov se je povečala obravnava korupcijskih kaznivih dejanj, za 15 odstotkov pa se je povečalo število finančnih preiskav, ki so podlaga za zaseg protipravno pridobljene premoženjske koristi. Preiskanost kaznivih dejanj se je povečala za 52 odstotkov, kar je bistveno več kot dolgoletno povprečje, ki je okoli 44 odstotkov, za 58 odstotkov se je povečalo število obravnavanih kaznivih dejanj zlorabe prepovedanih drog, za 16 odstotkov pa se je povečalo število obravnavanih kaznivih dejanj s področja trgovine in zlorabe orožja. Pri tem je treba poudariti, da ne gre nujno za povečanje tovrstnih kaznivih dejanj, temveč povečanje učinkovitosti policije pri njihovi zaznavi in odkrivanju.
Podatki o številu žrtev, ki so v prometnih nesrečah izgubile življenje, kažejo, da je število žrtev v lanskem letu prvič manjše od številke 200, in sicer 171, kar je za kar 43 manj kot v letu poprej. Težko je oporekati, da ti podatki niso rezultat tudi številnih ukrepov, ki jih je za bolj učinkovito delo policije sprejela ministrica.
Da se ministrica ne zmeni za ustreljene v Hudi Jami, je laž, saj je ministrica povojne poboje nedvoumno obsodila. Kar pa ne pomeni, da ne priznava partizanskemu gibanju zaslug pri zmagi nad fašizmom in nacizmom, zato je tudi ponosna, da so jo borci izbrali za letošnjo govornico na proslavi v Dražgošah. O tehtnosti govora so sodili predvsem obiskovalci Dražgoš in zdi se, da je brez opaznega znanja, ki ga očita ministrici, predvsem Marjeta Smolnikar.
S pisanjem o videzu Katarine Kresal pa je Marjeta Smolnikar prekosila samo sebe. Takšen tekst ne more biti v ponos nobenemu novinarju, še posebej pa ne novinarki. Je žalitev za vse ženske, ker se jih poskuša zreducirati zgolj na njihov videz. Pri vseh politikih in političarkah, tako kot pri vseh drugih poklicih, bi moralo šteti samo eno: to so njihova stališča in njihovo delo.
Petra Škofic
Odnosi z javnostmi
Ministrstvo za notranje zadeve